18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prawo jest bezradne

Dziewczynkom w Niemczech grozi obrzezanie. Legalny horror

Wojciech Kozicki
13.08.2019  11:15
Prawo w Niemczech przegrywa z tradycją - obrzezanie dziewczynek to powszechna praktyka
Prawo w Niemczech przegrywa z tradycją - obrzezanie dziewczynek to powszechna praktyka Fot: SAFIN HAMED/AFP/East News

Szok w Niemczech. Media ostrzegają, że 15 tys. dziewczynek może wkrótce zostać obrzezanych. Niemieckie prawo tego zabrania, ale zwyrodnialcy znaleźli sposób, by okaleczać dzieci w imię religii.

Obrzezanie dziewczynek w Niemczech jest prawnie zakazane, ale nadal jest to powszechna praktyka. Kilkanaście tysięcy dzieci może zostać wkrótce okaleczonych podczas wakacyjnych wyjazdów do krajów pochodzenia, gdzie ta tradycja jest dozwolona. Problem ma dotyczyć 30 afrykańskich krajów, oraz w krajach Bliskiego Wschodu i w niektórych państwach w Azji. Nawet jeśli rodzice nie zgadzają się na obrzezanie, zdarza się, że rodzina robi to wbrew ich woli. Mówi się już nawet o "wakacyjnych obrzezaniach".

Obrzezanie dziewczynek - horror w imię tradycji

Sprawę nagłośniła aktywistka Isatou Barry, która pochodzi z Gambii., która od lat walczy z brutalną tradycją wycinania dziewczynkom łechtaczek i mniejszych warg sromowych. Niektórzy praktykują też "obrzezanie faraońskie" podczas którego kobiety są prawie całkowicie zaszywane, a mocz i krew menstruacyjną są wydalane przez rurkę umieszczoną w narządach płciowych. Podczas inicjacji seksualnej mężczyzna rytualnie "otwiera" kobietę nożem.

Szacuje się, że ofiarami klitoridektomii padło już 65 tys. imigrantek żyjących w Niemczech. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że obecnie obrzezanych może być nawet 200 milionów kobiet i dziewczynek na świecie. Ostrzega, że okaleczane są w coraz młodszym wieku, by nie mogły poskarżyć się na swój los. Niektóre mają mniej niż 2 lata!

Organizacja Terre des Femmes donosi, że pediatrzy w Niemczech widzą okaleczone narządy płciowe dzieci, ale nie zgłaszają tego służbom. Bez doniesienia na policję władza nie może zająć się zwyrodnialcami.

Konsekwencje obrzezania dziewczynek są makabryczne. Dw.com pisze, że występują się m.in. problemy z menstruacją, nietrzymanie moczu, ciągłe stany zapalne, cysty, a okaleczonym dziewczynkom grozi nawet bezpłodność.  Dla wielu obrzezanych dziewczynek seks do końca życia będzie wiązał się z okropnym bólem.

Niektórzy tego „zabiegu” dokonują w domu na własną rękę. Wszystko po to, aby dziewczynki „były akceptowane społecznie i coś warte”.

Niemieckie prawo i obrzezanie dzieci

W 2012 sąd w Kolonii uznał, że obrzezanie chłopców to karalne uszkodzenie ciała. Żydzi i muzułmanie byli oburzeni, decyzję sądu krytykował nawet kościół katolicki w Niemczech. Bundestag zareagował i uznał za legalne obrzezanie chłopców, ale pod warunkiem, że zabieg będzie przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki medycznej, a dobro dziecka nie zostanie zagrożone. Zabieg obrzezania może jednak  przeprowadzić osoba, która nie jest lekarzem.

Przeczytaj więcej
Komentarze