18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Internet zapłonął

Projekt odbudowy Notre Dame. Są protesty

Wojciech Kozicki
24.04.2019  14:47
Projekt odbudowy Notre Dame - katedra może być bardzo nowoczesna
Projekt odbudowy Notre Dame - katedra może być bardzo nowoczesna Fot: Facebook.com/Wayne White

Pożar Notre Dame został ugaszony, ale odbudowa katedry rozpala Europejczyków do czerwoności. Zebrano ogromne fundusze na rekonstrukcję, a w sieci pojawił się projekt „nowej” katedry. Nie wszystkim się spodobał.

Katedra Notre Dame będzie odbudowana i wkrótce ruszy konkurs na projekt odbudowy. Firma architektoniczna Cabinet Godart+Russel z Dijon będzie brała brała w nim udział i już opublikowała swoją wizję Notre Dame w nowej wersji. Zwróciła na Facebooku uwagę, że idealne odbudowanie „po staremu” jest niemożliwe i trzeba iść z duchem czasu.

Szklana katedra Notre Dame

Nie wszystkim podoba się katedra z przeźroczystym dachem ze szkła i stali. Turyści mieliby zwiedzać poddasze, a wokół nich rozpościerałaby się panorama Paryża. Iglica byłaby wykonana z miedzianych listw.

W internecie pojawiły się już petycje, by katedra Notre Dame po odbudowie nie zamieniła się w nowoczesny obiekt. Prezydent Francji Emmanuel Macron nie odniósł się jeszcze do kontrowersyjnego projektu. Wypowiedział się jednak premier Edouard Philippe, który uważa, że nowoczesne rozwiązania architektoniczne będą brane pod uwagę. Jego zdaniem Notre Dame może obejść się nawet bez iglicy.

Notre Dame - gotyk czy styl modernistyczny?

To nie jedyny projekt ze szklanym dachem. Brytyjski architekt Norman Forester również proponuje takie rozwiązanie i sugeruje, by katedra została odbudowana w modernistycznym stylu.

Wierzę, że organizatorzy konkursu pozwolą uczestnikom na dowolność. Twórcy nie powinni być ograniczani, ich pomysły mogą wprowadzać architekturę na inny poziom. Łamanie założeń to czasami dobra rzecz. Do tego zadania należy podejść z otwartą głową, tak też staram się o tym myśleć – powiedział Robert Konieczny (KWK Promes) w rozmowie z Noizz.

Przeczytaj więcej
Komentarze