18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Owady na świecie mogą zniknąć. Nadciąga ekologiczna katastrofa

Redakcja
12.02.2019  15:20
Populacja owadów na świecie ma wpływ na gatunki zwierząt, ekosystemy i łańcuch pokarmowy. Rolnictwo i pestycydy mogą doprowadzić do katastrofy.
Populacja owadów na świecie ma wpływ na gatunki zwierząt, ekosystemy i łańcuch pokarmowy. Rolnictwo i pestycydy mogą doprowadzić do katastrofy. Fot: Pixabay.com

Najnowsze wyniki badań na temat owadów to złe wiadomości dla ludzkości. Jeśli owady dalej będą wymierać, czeka nas przyrodniczy kataklizm. 

Zdaniem naukowców z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych oraz uniwersytetów w Sydney i Queensland, wymieranie owadów postępuje coraz szybciej. Ich populacja w ciągu kilkudziesięciu lat zmniejszy się o 40 procent. Wyniki badań opublikowano na łamach „Biological Conservation”. Co gorsza, jak ostrzega cnn.com, w ciągu stu lat mogą zniknąć całkowicie z powodu zmniejszania się ilości biomasy.

 

Świat bez owadów

Świat bez owadów czeka katastrofa. Załamią się ekosystemy. Główny autor raportu Francisco Sanchez-Bayo przypomina, że 70 procent gatunków zwierząt to insekty. Stanowią istotną część łańcucha pokarmowego od 400 milionów lat.

Insekty są "moderatorami" szkodników i rządzą światem. Bez nich szkodniki zniszczą globalne uprawy - powiedział entomolog Don Sands z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization. (cnn.com)

Jedną z głównych przyczyn zmniejszania się populacji owadów są praktyki w rolnictwie, urbanizacja, pestycydy i zmiany klimatu. Naukowcy apelują, by stosować ekologiczne praktyki i powstrzymać „przyrodniczy kataklizm”. Zalecają, by produkcja żywności na świecie była bardziej ekologiczna.

logo Tu się dzieje