18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Papież zniesie celibat? "Pilna potrzeba działania"

Redakcja
27.12.2018  13:12
Zniesienie celibatu. Papież Franciszek  się zastanawia, Watykan może czekać rewolucja. Czy żonaci księża to sposób na pedofilię w Kościele i nowe powołania?
Zniesienie celibatu. Papież Franciszek się zastanawia, Watykan może czekać rewolucja. Czy żonaci księża to sposób na pedofilię w Kościele i nowe powołania? Fot: Facebook.com/NewsLubuski.pl

Celibat w Kościele może zostać zniesiony. Tomasz Terlikowski twierdzi, że dokona tego papież Franciszek. Jego zdaniem jeszcze za pontyfikatu obecnej głowy Watykanu księża będą mieć żony.

Na stronie tygodnik.tvp.pl ukazał się artykuł Tomasza Terlikowskiego. Jego zdaniem od 2 lat pojawiają się sygnały, że nastąpi zniesienie celibatu. Sugerują to sugestie bliskich współpracowników papieża. Sam Franciszek w wywiadzie dla „Die Zeit” powiedział, że zastanawia się nad dopuszczeniem do kapłaństwa „żonatych mężczyzn”. Biskup Walter Kasper twierdzi natomiast, że to „pilna potrzeba działania”.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci ciągnęły porsche księdza jak niewolnicy. Zaprzęg z dzieci [WIDEO]

Jednym z powodów takiej decyzji może być brak nowych powołań kapłańskich. Prawdopodobnie zostanie ona podjęta już w 2019 roku podczas  Synodu poświęconego Amazonii. Nie wiadomo jednak, czy ewentualne zniesienie celibatu obejmowałoby wszystkich katolickich duchownych na świecie, czy funkcjonowałoby jedynie w wybranych krajach.

Nie można nie dostrzegać związków klerykalizmu z celibatem. Celibat jest za trudny dla wszystkich księży diecezjalnych. Może rodzić emocjonalną oschłość i urzędniczą wyższość, dystans do życia świeckich. Brak rodziny może być rekompensowany poszukiwaniem więzów stanowych, zamykaniem się w środowisku księżowskim, mówiącym własnym slangiem, żyjącym wyłącznie w swej towarzyskiej niszy. W przypadku patologicznych osobowości celibat staje się podłożem czynów pedofilskich – twierdzi Kierownik Katedry Etyki KUL ks. dr. Alfred Wierzbicki. (deon.pl)

W sprawie zniesienia obowiązkowego celibatu decyzję musi podjąć sam Kościół łaciński. Ja zalecałbym ostrożność. To nie rozwiąże problemu – uważa zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Szewczuk. (niedziela.pl)

Ksiądz dr. Alfred Wierzbicki uważa, że po zniesieniu celibatu Kościół lepiej pełniłby swoją misję. Świadectwo o wartości seksualnej, małżeństwie i rodzinie byłoby pełniejsze. Terlikowski ostrzega jednak przed „kapłaństwem dwóch jakości”. Jego zdaniem taka rewolucja w Kościele nie sprawi, że zwiększy się liczba powołań.

ZOBACZ TEŻ: Ile Kościół kosztuje Polaków? Szokujące dane

Celibat - historia, informacje:

Ksiądz Jan Kaczkowski - celibat i czystość:

Przeczytaj więcej
Komentarze