18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Duchowny zamieszany był w sprawy pedofilii

Papież nie przyjął dymisji kardynała skazanego przez sąd

20.03.2019  10:10
Papież Franciszek nie przyjął dymisji kardynała
Papież Franciszek nie przyjął dymisji kardynała Fot: Grzegorz GALAZKA/East News

Kardynał Philippe Barbarin został skazany za zatajanie przypadków pedofilii w kościele. W związku z tym złożył dymisję, ale Ojciec Święty jej nie przyjął. Dlaczego?

Kardynał Philippe Barbarin usłyszał niedawno wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Został skazany za zatajanie przypadków pedofilii w kościele. W związku z tym złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka. Ten jej jednak nie przyjął.

Zatajanie pedofilii w kościele

Konkretnie chodzi o aferę z 2015 roku. Wtedy to jedna z ofiar innego księdza – Bernata Preynata – zeznała, że w latach osiemdziesiątych, jako harcerz była molestowana przez Preynata. O całej sprawie miał wiedzieć Philippe Barbarin, ale nie zareagował na te doniesienia i nie wyciągnął konsekwencji, choć był przełożonym księdza Preynata. W związku z tym sąd skazał go za zatajanie informacji o pedofilii, do czego z resztą sam kardynał Barbarin się nie przyznał.

Papież Franciszek nie przyjął dymisji

Ze względu na wyrok i skandal pedofilski kardynał Barbarin złożył na ręce Ojca Świętego dymisję. Ten jej jednak nie przyjął zostawiając pełną swobodę decyzji skazanemu kardynałowi, który według oficjalnych informacji postanowił się na jakiś czas wycofać.

Z kolei ksiądz Bernat Preynat oskarżany o pedofilię, czeka na proces sądowy.

Zobacz także