18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Papież rozpętał piekło

Tajemnica spowiedzi ma chronić pedofilów. "Nawet za cenę krwi"

Wojciech Kozicki
02.07.2019  13:04
Watykan chroni tajemnicę spodwiedzi... i pedofilów. "Nawet za cenę krwi"
Watykan chroni tajemnicę spodwiedzi... i pedofilów. "Nawet za cenę krwi" Fot: neneo/shutterstock

Watykan szokuje. Papież Franciszek zatwierdził dokument sporządzony przez Penitencjarię Apostolską, który może wywołać oburzenie wielu wiernych. Tajemnica spowiedzi ma być ponad prawem każdego kraju. Media ostrzegają, że to sposób na zatuszowanie pedofilii w Kościele.

Watykan twierdzi, że nikt nie może zmusić kapłana, by wyjawił, co usłyszał w konfesjonale. Tajemnica spowiedzi ma być ponad prawem, a próba jej ujawnienia to "łamanie wolności religijnej". Jak podaje vaticannews.va, Watykan chce, by była broniona "nawet jeśli ceną będzie krew lub życie”, bo tak nakazuje prawo boskie.

Kardynał Mauro Piacenza (Penitencjaria Apostolska) uważa, że taki dokument jest potrzebny, że względu na społeczeństwo skupione coraz bardziej na przekazie medialnym. Jego zdaniem ludzie chcą kontrowersyjnych historii, a nie weryfikują faktów. Zwraca uwagę, że istnieją „nieuzasadnione pretensje” do Kościoła, by współpracował z władzami i służbami w każdej kwestii”

Zdaniem papieża Franciszka, ujawnienie tajemnicy spowiedzi jest „grzechem wobec godności osoby, która zaufała kapłanowi i szuka przebaczenia”.

Catholicphilly.com pisze, że powyższy dokument jest reakcją na kolejne afery seksualne i pedofilskie w Kościele. Władze w wielu krajach żądają ujawnienia tajemnic spowiedzi, a w Kalifornii nowa ustawa już nakazuje, by księża mogli mówić organom ścigania o tym, co usłyszeli w konfesjonale. Ma to dotyczyć spraw, gdy istnieje podejrzenie seksualnego molestowania dzieci.

Czytaj także