18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Gest Jezusa i pokory"

Papież umył i całował stopy przestępców

Wojciech Kozicki
06.04.2023  21:59
Papież umył i całował stopy przestępców ."Gest Jezusa i pokory"
Papież umył i całował stopy przestępców ."Gest Jezusa i pokory" Fot: Vatican Media/Associated Press/East News

Papież Franciszek odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej inaugurującą Triduum Paschalne. Zrobił to w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo na peryferiach Rzymu. W ramach tradycyjnego obrzędu obmył nogi dwunastu osobom. Tym razem byli to młodociani przestępcy.

Papież Franciszek w Wielki Czwartek znów wzbudził ogromne kontrowersje. Celebrował mszę w kaplicy w Casal del Marmo w której brali udział osadzeni i personel. Duchowny w geście pokory i służby obywał nogi osobom, wycierał je i całował. W grupie osób znaleźli się młodociani przestępcy rożnych narodowości, w tym muzułmanin z Senegalu.

Papież znowu myje stopy. Gest Jezusa

Papież podczas homilii mówił, że „każdy może się poślizgnąć” i wspomniał o „godności bycia grzesznikiem”. Myjąc przestępcom stopy nawiązał do gestu Jezusa, który przez rozpoczęciem Ostatniej Wieczerzy umył stopy apostołom.

W tej samej placówce Franciszek odprawił mszę 10 lat temu, w pierwszych dniach swego pontyfikatu. Było to dwa tygodnie po konklawe w marcu 2013 roku. Wtedy nowy papież wprowadził zwyczaj wyjazdu na tę celebrację poza Watykan – przypomina rmf24.pl.

Papież Franciszek podobne kontrowersje wzbudził w 2016 roku, gdy w Wielki Czwartek umył nogi imigrantom we włoskim ośrodku dla uchodźców:czterem katolikom z Nigerii, trzem prawosławnym koptyjkom z Etiopii, hinduiście i trzem muzułmanom z Syrii, Pakistanu i Mali. Wówczas pojawiło się wiele komentarzy, że papież przesadził.

Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje