18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie chciał by go całowano

Papież złamał kolejną kościelną tradycję [WIDEO]

27.03.2019  13:44
Papież Franciszek łamie kolejną kościelną zasadę
Papież Franciszek łamie kolejną kościelną zasadę Fot: Flickr

Papież Franciszek po raz kolejny elektryzował duchownych i wiernych. Tym razem poszło o całowanie papieskiego pierścienia. Podczas spotkania z wiernymi papież tak energicznie wyrywał swą dłoń, że momentami wygląda to komicznie.

Internet obiegło wideo, na którym widać papieża Franciszka podczas spotkania z wiernymi w Loreto. Nie samo wydarzenie zwraca tutaj jednak uwagę, ale dość osobliwe zachowanie głowy Kościoła.

Papież nie chce by go całowano w rękę

Zgodnie z tradycją wierni witający się z ojcem świętym całują jego złoty pierścień. Papież Franciszek wyraźnie nie lubi tego rytuału, co dosadnie zademonstrował podczas spotkania z wiernymi w Loreto. Witając się z nimi energicznie wyrywał im dłoń, gdy ci próbowali pocałować pierścień. To dość istotny rytuał i wielowiekowa kościelna tradycja. Całowanie insygniów papieskich jest bowiem wyrazem szacunku i lojalności wobec następcy św. Piotra.

Skromny Papież Franciszek

Ojciec święty nie odniósł się bezpośrednio do swojego zachowania, jednak skomentować postanowiło je wielu ekspertów. Ich zdaniem to kolejna demonstracja papieskiej skromności. Franciszek słynie bowiem z tego, że nie lubi otaczać się luksusami. Wielokrotnie powtarzał też, że Kościół nie powinien otaczać się owymi.  

Co ciekawe, jego skromność dostrzegalna była już w momencie gdy pełnił funkcję biskupa. Wtedy, ku zdziwieniu wielu duchownych i wiernych, przez wiele lat jeździł fordem focusem.

Czytaj także
Przeczytaj więcej