18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kataklizm na Oceanie Spokojnym

Potężne trzęsienie ziemi. Rośnie ryzyko tsunami

Wojciech Kozicki
14.05.2019  16:55
Potężne trzęsienie ziemi. Rośnie ryzyko tsunami
Potężne trzęsienie ziemi. Rośnie ryzyko tsunami Fot: FLPA/John Holmes/East News

Papua-Nowa Gwinea – 14 maja przed godziną 15.00 polskiego czasu region nawiedziło trzęsienie ziemi. US Geological Survey i Pacific Tsunami Warning Centre ostrzegają, że wstrząsy sejsmiczne mogą wywołać mordercze tsunami.

Papua-Nowa Gwinea - region nawiedzony przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7. Jak podaje straitstimes.com, wybuchło na głębokości ok. 10 kilometrów, a epicentrum znajdowało się 44 kilometry od Kokopo w Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Nie podano jeszcze oficjalnych komunikatów o zniszczeniach i poszkodowanych osobach.

To było potężne i przerażające. Nie wydaje się, że zniszczenia są poważne, ale wciąż oceniamy straty – relacjonuje szef resortu Ropopo Plantation Megan Martin. (straitstimes.com)

Trzęsienie ziemi i tsunami

To nie koniec zagrożenia. Służby podają, że rośnie ryzyko uderzenia tsunami. The Pacific Tsunami Warning Centre (PTWC) informuje, że fale spowodowane trzęsieniem ziemi mogą pojawić się nawet 1000 kilometrów od jego epicentrum. Pojawiły się pogłoski, że zagrożone są nawet Hawaje, czemu zaprzecza m PTWC.

W ubiegłym roku region nawiedziło trzęsienie ziemi o podobnej sile. Wówczas zginęło 150 osób.

Zobacz także
tsunami 1
tsunami 2
tsunami 3
Przeczytaj więcej
Komentarze