18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma litości dla pedofilów

Pedofilia w Kościele: Papież zaostrza przepisy

29.03.2019  16:20
Papież Franciszek walczy z pedofilią
Papież Franciszek walczy z pedofilią Fot: Flickr

Papież Franciszek zaostrza przepisy w walce z pedofilią w Kościele. Watykan opublikował jego list, w którym, Franciszek wskazuje, co się zmienia. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca.

Ojciec święty, już wielokrotnie pokazywał, jak bardzo źle czuje się z tym, że wśród duchownych są osoby dopuszczające się pedofilii. Teraz znowu pokazuje, że nie ma dla nich zrozumienia i wprowadza nowe, ostrzejsze przepisy dotyczące księży-pedofilów.

Zobacz także

Ochrona nieletnich to obowiązek Kościoła

W dokumencie, w którym papież opisuje nowe normy postępowania, podkreślił również, że częścią misji ewangelicznej Kościoła jest także ochrona i opieka nad słabszymi i nieletnimi. Dodał także , że wszyscy mamy obowiązek „przyjąć z wielkodusznością” osoby słabsze, wymagające opieki i nieletnie i „stworzyć dla nich bezpieczne środowisko” dbając o ich interesy.

Papież walczy z pedofilią

W związku z takimi założeniami, ojciec święty nakazał w swoim piśmie, by w Kurii Rzymskiej i Państwie Watykańskim panowała „świadomość potrzeb nieletnich”, oraz „konieczność zapobiegania wszelkim normom przemocy i wykorzystywania psychicznego i fizycznego”. Zwrócił też uwagę na to, że ofiarom takich przestępstw należy pomóc.

Papież wprowadził też obowiązek informowania o takich czynach. Natomiast każdy duchowny, który zostanie skazany za czyn wykorzystywania zostanie też usunięty ze stanowiska. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca.