neonazista będzie siedział

Polak skazany w Wielkiej Brytanii. Namawiał do zabicia księcia i gwałcenia dzieci

Emilia Waszczuk
18.06.2019  19:19
Polak skazany za terroryzm w Wielkiej Brytanii

Centralny sąd kryminalny Anglii i Walii skazał dwóch nastolatków - Michała Sz. i Oskara D.-K. za terroryzm. Obaj mężczyźni należeli do neonazistowskiej organizacji Sonnenkrieg Division.

Student z Polski - Michał Sz. - został skazany przez sąd w Wielkiej Brytanii na 4 lata i 3 miesiące więzienia. Mężczyzna nawoływał w sieci do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę krwi", czyli małżeństwo z Meghan Markle. 19-latek udostępniał w mediach społecznościowych grafiki namawiające do zabójstwa, w tym zdjęcie księcia z bronią przy skroni i zdjęcie z podpisem "na razie, zdrajco rasy".

Neonazista z Polski chciał "uboju kobiet"

To jednak nie wszystko. Michał Sz. otwarcie głosił neonazistowskie poglądy, namawiał do "systematycznego uboju" kobiet i gwałcenia ich dzieci. Według jego pokrętnej logiki, miałoby to doprowadzić do "triumfu białej rasy" - podaje BBC.

Ponadto, Polak twierdził, że kobiety, które wiążą się z mężczyznami "innej rasy" zasługują jedynie na śmierć. Posiadał też pięć podręczników instruktażowych, z których uczył się, jak przeprowadzić zamach terrorystyczny.

Poza Michałem Sz. przed sądem stanął też jego 18-letni kolega o polskich korzeniach - Oskar D.-K. Młodzieniec za rozpowszechnianie neonazistowskiej propagandy został skazany na  18 miesięcy więzienia - podaje Policja w Wielkiej Brytanii.

Znaczna ilość materiałów, które zamieścili w mediach społecznościowych, nie tylko odzwierciedla ich ekstremistyczne przekonania, ale miała zachęcić innych do popełnienia podłych czynów - wyjaśnia Martin Snowden, szef jednostki antyterrorystycznej brytyjskiej policji (CTP NE).

Fani Adolfa Hitlera i Charlesa Mansona - Michał Sz. i Oskar D.-K. - zostali aresztowani w grudniu 2018 roku. Wyrok usłyszeli we wtorek 18 czerwca. Przyjęli go bez emocji.

Czytaj także