18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Boże, ale kwas...

Polak zrobił to na piramidzie. Narobił wstydu na cały świat!

Wojciech Kozicki
01.02.2023  11:25
Meksyk. Polski turysta wszedł na piramidę Kukulkana
Meksyk. Polski turysta wszedł na piramidę Kukulkana Fot: PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News

Polski turysta i skandal w Meksyku. Polak narobił wstydu na cały świat, gdy wszedł na zabytkową piramidę Majów. Został aresztowany.

Meksykańskie media piszą o polskim turyście. Policja aresztowała mężczyznę z Polski, gdy wszedł na piramidę Kukulkana, wybudowaną przez Majów na terenie starożytnego miasta Chichen Itza na Półwyspie Jukatan. Nie reagował na oburzenie turystów, którzy protestowali, gdy wdrapywał się na zabytek. Jeden ze świadków zdarzenia bił go nawet kijem.

Szok w Meksyku. Polak aresztowany

Narodowy Instytutu Antropologii i Historii (INAH), który sprawuje opiekę nad zabytkiem, potwierdził, że do incydentu doszło w niedzielę. Polak został tymczasowo aresztowany, ale w więzieniu spędził jedynie 12 godzin. Meksykański dziennik “El Universal” podał, że  została wpłacona kaucja w wysokości 263 dolarów i polski wandal został wypuszczony na wolność.

Próba wejścia na szczyt piramidy została sfilmowana przez obecnych w miejscu zdarzenia turystów i opublikowana w internecie. Na nagraniu widać, jak część świadków zdarzenia krytycznie odnosi się do złamania przez turystę obowiązujących w Chichen Itza zasad. Jeden z obecnych pod piramidą mężczyzn uderzył intruza kijem w głowę – pisze Radio ZET.

Szef INAH Jose Chab Cardenas po incydencie z udziałem Polaka zaapelował, by „szanować zasady bezpieczeństwa obowiązujące na tym obszarze archeologicznym, aby zachować dziedzictwo kulturalne Meksyku”.

Jak przypomina Radio ZET, piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichen Itza, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco.

Czytaj także