18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polka zwolniona za używanie języka polskiego. Jest reakcja RPO

Redakcja
13.12.2018  13:53
rpo adam bodnar
rpo adam bodnar Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. Polki, która została zwolniona przez holenderskiego pracodawcę za używanie języka polskiego w pracy. Okazuje się, że problemy dotyczą wielu Polaków pracujących w Holandii.

Do Biura RPO wpływają skargi obywateli RP pracujących w tym kraju. Rzecznik otrzymuje też informacje od konsul generalnej RP w Hadze, która podejmuje aktywne działania dla ochrony praw polskich obywateli – poinformowano w środę w komunikacie na stonie RPO.

Sprawa dotyczy m.in. Polki, która straciła pracę, bo posługiwała się w niej językiem ojczystym. Jak dowiedział się RPO Adam Bodnar, w Kolegium Praw Człowieka odbyło się spotkanie dotyczące zakazu używania języka polskiego w firmach DB Schenker i Manpower Holandia w Bredzie. Kolegium uznało jednak, że w tym przypadku pracodawcy w żaden sposób nie dopuścili się dyskryminacji rasowej względem Polki, a jedynie dbali „o dobrą atmosferę w miejscu pracy i dobrą komunikację”.

RPO zaangażował się też w sprawę jednej z agencji pośrednictwa pracy, która miała zakwaterować Polaków w skandalicznych warunkach. Pracownicy spali na paletach, a kąpali się w rzece. Pismo w tej sprawie do Głównego Inspektora Pracy skierowała już Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkaniec Rybnika pozwał Polskę. Ma wsparcie RPO

Zagłosuj

Czy spotkałeś się kiedykolwiek z dyskryminacją Polaków za granicą?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze