18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zacieśnianie współpracy

Polska podpisała nową deklarację. Putin będzie wściekły

31.01.2023  20:44
Nowa deklaracja Polski
Nowa deklaracja Polski Fot: plavi011/Shutterstock

We wtorek 31 stycznia w Rydze Polska podpisała deklarację dotyczącą zacieśnienia współpracy z krajami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią.

We wtorek doszło do spotkania w Rydze między ministrami spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Podpisano tam wspólną deklarację dotyczącą zacieśnienia współpracy między tymi czterema krajami.

Polski szef MSZ Zbigniew Rau zwrócił uwagę na to, że polityka zagraniczna Polski i krajów bałtyckich niemal od początku zeszłego roku stoi w cieniu rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Nasze cztery państwa, jak podkreśliliśmy we wspólnej deklaracja, dzielą wspólne doświadczenia pochodzące z bycia w przeszłości ofiarami imperialnej i totalitarnej polityki sąsiadów. To wspólne doświadczenie daje nam bardzo silne poczucie odpowiedzialności i solidarności naprzeciw obecnej formuły rosyjskiego imperializmu

- mówił w Rydze Zbigniew Rau.

Zjednoczeni jak w 2008 roku

Zbigniew Rau przypomniał równocześnie, że liderzy Polski i krajów bałtyckich zjednoczyli się również w 2008 roku, gdy Rosja dokonała agresji na Gruzję. Wówczas do Tbilisi udali się prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezydenci Litwy, Łotwy oraz Ukrainy.

Nasza filozofia to: wspierać Ukrainę tak mocno, jak to tylko możliwe, i tak długo, jak to możliwe. (…) Mamy też okazję, by publicznie zwrócić uwagę Unii Europejskiej, NATO, ONZ i całego wolnego świata na zagrożenia, jakie stwarza Rosja wobec państw wschodniej flanki NATO

- cytuje słowa Zbigniewa Raua PAP.

Polska i kraje bałtyckie przekonują także za rozszerzaniem sankcji na Rosję, dodaje Rau.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także