18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naruszyła prawo UE?

Polska znowu podpada Komisji Europejskiej

04.04.2019  10:27
Frans Timmermans, przewodniczący KE obawia się o niezawisłość polskich sędziów
Frans Timmermans, przewodniczący KE obawia się o niezawisłość polskich sędziów Fot: AP/Associated Press/East News

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie wobec Polski. Tym razem sprawa dotyczy nowych środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Musimy się wytłumaczyć.

Do władz państwowych wpłynęło oficjalne zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Teraz mamy dwa miesiące na to, aby wytłumaczyć się z „nowego systemu dyscyplinarnego” jaki stosowany jest wobec sędziów. Zdaniem KE może on wpływać na niezawisłość polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Sędziowie w Polsce nie są niezawiśli?

Zdaniem Komisji Europejskiej, uchwalona w grudniu 2017 roku ustawa, w której mowa jest o nowych formach dyscyplinowania sędziów, jest niezgodna z unijnym prawem. Co więcej, przewodniczący KE, Frans Timmermans stwierdził, że owe przepisy godzą w sędziowską niezawisłość i nie chronią sędziów przed politycznymi wpływami. Jak informuje „Polsat News” Timmermans wyjaśnia, że teraz Polska ma dwa miesiące na to, aby wyjaśnić wprowadzone przepisy i ewentualnie zmienić swoje stanowisko. To pierwszy krok, który pozwala krajowi odpowiedzieć na zapytania ze strony Komisji Europejskiej.

Sędziowie kontrolowani przez polityków?

KE informuje także, że niepokój wzbudzają postępowania dyscyplinarne wszczęte wobec wielu sędziów, którzy brali udział w debatach lub komentowali przeprowadzone niedawno reformy sądownictwa. To zdaniem Timmermansa jawne łamanie zasady niezawisłości sądowniczej, a także naruszenie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Polska naruszyła Traktat o Unii Europejskiej

Komisja uważa, że Polska naruszyła art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej w związku a z art. 47 Karty Praw Podstawowych UE. Chodzi oczywiście o podważenie niezawisłości sędziów, którzy mogą podlegać naciskom politycznym, co jest niedopuszczalne.

Odpowiedź Polski na stawiane pytania i zarzuty powinna pojawić się w ciągu dwóch miesięcy, czyli najpóźniej w czerwcu.

Przeczytaj więcej
Komentarze