18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Setki ofiar

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji! Włochy alarmują przed tsunami

06.02.2023  08:30
Potężne trzęsienie ziemi w Turcji
Potężne trzęsienie ziemi w Turcji Fot: Twitter

Turcję i Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 w poniedziałek rano o godzinie 4:17 czasu lokalnego (2:17 w Polsce). Jak informuje portal Wirtualna Polska, epicentrum znajdowało się 10 km pod ziemią i 37 km na północny-zachód od miasta Gaziantep.

Europejskie Centrum Sejsmologiczne informuje o potężnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii, które osiągnęło magnitudę 7,8. Epicentrum znajdowało się blisko granicy Turcji z Syrią 37 km od Gaziantep, które zamieszkują 2 mln osób. Doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejsze miało magnitudę 6,6.

Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je w innych krajach – Egipcie, Iraku, Libanie i na Cyprze. Bilans ofiar jest tragiczny. Wirtualna Polska podaje, że liczba zmarłych wynosi co najmniej 313 osób, a rannych jest 1079 ludzi w Turcji i Syrii.

Wiele ofiar zmarło pod gruzami zniszczonych domów. Kataklizm bowiem zawalił setki wielopiętrowych budynków. Wstrzymano ruch kolejowy i trwa badanie stanu dróg i mostów. Trwają akcje poszukiwawcze ludzi uwięzionych w gruzach.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Włochy ostrzegają przed tsunami

Trzęsienie ziemi było tak silne, że wstrząsy odczuwano także w innych krajach – Iraku, Libanie, Egipcie i nawet na Cyprze. Włochy ogłosiły ostrzeżenie przed możliwymi falami tsunami.

Świat łączy się w bólu z Turcją i Syrią. Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym amerykańskim organizacjom wybadanie, jakiego rodzaju pomoc mogą udzielić Stany Zjednoczone w najbardziej zniszczonych regionach.

Pomocy pragnie udzielić także Polska.

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i apelem tureckich władz o pomoc zaproponowałem wysłanie na miejsce ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej złożonej z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych

- przekazuje Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także