18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rosja przejmuje inicjatywę?

Potworne wieści dla Ukrainy. Putin wydał ten rozkaz swojej armii

25.09.2023  18:19
Władimir Putin wydał rozkaz
Władimir Putin wydał rozkaz Fot: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje, że Władimir Putin wydał rozkaz, aby jego armia powstrzymała ukraińską kontrofensywę i przejęła inicjatywę w ataku. Te wieści mogą oznaczać koszmarną sytuację na froncie już w niedalekiej przyszłości.

Jak podaje Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Władimir Putin miał wydać Siergiejowi Szojgu rozkaz, aby przejąć inicjatywę w wojnie w Ukrainie. Obecnie siły rosyjskiego agresora przeznaczają sporą część swoich sił na utrzymanie pozycji defensywnych na południu. ISW podaje, że taktyką Rosjan jest trzymanie jednego szczebla armii do obrony, a drugiego do szybkiego kontrataku, aby zmusić Ukrainę do cofnięcia uderzenia.

Obecnie rosyjskie dowództwo chce przeprowadzać kontry, aby kupić sobie czas, lecz analitycy nie widzą sensu w tej taktyce. Koszty takich operacji są bowiem niezwykle wysokie, a nie widać w nich żadnego celu. Rosjanie jednak za nic w świecie nie chcą oddać obszarów taktycznych i walczą o każdy metr ziemi. Alternatywnie mogliby wycofać się na lepiej przygotowane linie obronne.

Nowy rozkaz Putina to złe wieści dla Ukrainy. Rosja chce przejąć inicjatywę?

Jeden z ukraińskich dziennikarzy wyjaśnia, że utrzymywanie pozycji obronnych za wszelką cenę, może świadczyć o jednej z dwóch rzeczy – albo Rosja przygotowuje dopiero głębiej ustawione linie obronne, albo przygotowuje się wielkiego kontrataku. Jak tłumaczy ISW, oba te scenariusze zakładają, że Rosja ma rezerwy, aby albo ustalić nową pozycję obronną, albo zaatakować.

ISW wyjaśnia także, że jest trzecie rozwiązanie – utrzymywanie pozycji i nietracenie ziemi może mieć cel polityczny. Ponoć Putin dał ultimatum swoim dowódcom, wedle którego na początku października sytuacja na froncie ma ulec poprawie, a ukraińska kontrofensywa ma zostać powstrzymana. Jeśli to prawda, a Rosja jest w stanie to osiągnąć, na początku października powinniśmy się spodziewać rosyjskiego natarcia na którymś z odcinków frontu.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje