18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sojusz na lata

Powstanie unia polsko-ukraińska? Te dane nie pozostawiają wątpliwości

24.01.2023  11:03
Powstanie unia polsko-ukraińska?
Powstanie unia polsko-ukraińska? Fot: AFP PHOTO / HANDOUT / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Agencja UNIAN przytoczyła niezwykły sondaż. Zgodnie z nim poparcie dla unii polsko-ukraińsko-brytyjskiej wyraża aż 85 procent obywateli Ukrainy.

Znakomita większość Ukraińców popiera stworzenie unii z Polską i Wielką Brytanią. Za takim pomysłem opowiedziało się aż 85 procent obywateli Ukrainy. 80 procent popiera natomiast stworzenie takiego sojuszu między Polską, Ukrainą i Litwą. Sondaż przeprowadziła grupa socjologiczna Rating w dniach 14-16 stycznia.

Tylko 3 procent ankietowanych jest przeciwko stworzeniu unii wojskowo-politycznej z Polską i Wielką Brytanią. 7 proc. uznało natomiast, że nie ma zdania. Przeciw unii z Litwą zamiast Wielkiej Brytanii jest 6 proc., a 5 proc. nie ma opinii na ten temat.

Ukraina w NATO?

W tym samym sondażu sprawdzono również, jakie jest poparcie wśród obywateli Ukrainy dla wstąpienia do sojuszu obronnego NATO.86 procent Ukraińców poparłoby ten pomysł i zagłosowało za jego wprowadzeniem w referendum. Dla wejście do Unii Europejskiej poparcie wynosi natomiast 87 procent. Oba te wyniki są rekordowe.

Poparcie dla wstąpienia do tych sojuszów jest równomierne we wszystkich regionach, grupach wiekowych i majątkowych, jak podkreślają autorzy badania.

Sondaż jest reprezentatywny dla wieku, płci i rodzaju miejsca zamieszkania. Błąd pomiarowy szacuje się na około 3 procent.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także