18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WIDEO i nowe informacje

Pożar elektrowni jądrowej przy polskiej granicy

Wojciech Kozicki
30.04.2019  17:22
Pożar elektrowni atomowej na Ukrainie - czy awaria stanowi zagrożenie i nastąpi skażenie?
Pożar elektrowni atomowej na Ukrainie - czy awaria stanowi zagrożenie i nastąpi skażenie? Fot: Facebook.com/Dmitry Benko

Wybuchł pożar w elektrowni jądrowejna Ukrainie. Tamtejsze media podają, że spowodowała go awaria transformatora. Czy istnieje zagrożenie promieniotwórcze dla Polski?

Pożar elektrowni jądrowej na Ukrainie w miejscowości Warasz. Jak podaje radiozet.pl, w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej 29 kwietnia pojawił się ogień. Udało się go ugasić w późnych godzinach wieczornych. Trzeci blok elektrowni został wyłączony, a obecnie działają tylko dwa z czterech o obciążeniu 1260 MW.

Zobacz także

Pożar w elektrowni jądrowejprzy polskiej granicy

Przedstawiciele elektrowni zapewniają, że wszystko jest w normie, a pożar nie spowodował zagrożenia dla Europejczyków. To szczególnie istotna informacja dla Polaków, bo elektrownia znajduje się 300 kilometrów na wschód od Lublina.

Polska Państwowa Agencja Atomistyki twierdzi, że pożar wybuchł w stacji transformatorowej w części niejądrowej elektrowni i nie spowodował zagrożenia radiologicznego. Mają to potwierdzać wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną kraju m.in. poprzez systematyczny pomiar mocy dawki promieniowania gamma poprzez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych – pisze PAA i udostępnia na bieżąco wyniki pomiarów na swojej stronie internetowej.

Zobacz także