18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujący raport o zbrodniach

Benedykt XVI tuszował pedofilię? Pośmiertny proces

Wojciech Kozicki
04.01.2023  10:57
Papież Benedykt XVI ukrywał pedofilię? Proces po śmierci
Papież Benedykt XVI ukrywał pedofilię? Proces po śmierci Fot: AFP/EAST NEWS/GIUSEPPE CACACE

Papież Benedykt XVI nie żyje, wkrótce pogrzeb i pożegnanie, ale wymiar sprawiedliwości może skazać go pośmiertnie. Proces Benedykta XVI ws. tuszowania pedofilii wśród niemieckich księży będzie kontynuowany mimo śmierci Ratzingera.

Śmierć papieża Benedykta XVI nie uchroni go przed sądem i wyrokiem? Niemieckie media ujawniły, że zmarły papież będzie pośmiertnie sądzony w procesie dotyczącym tuszowania pedofilii. Proces toczy się w sądzie rejonowym w miejscowości Traumstein w Bawarii. Adwokat powoda, Andreas Schulz dla Niemieckiej Agencji Prasowej, wyjaśniła, że proces będzie kontynuowany ze spadkobiercami zmarłego papieża.

Papież Benedykt XVI tuszował afery pedofilskie? Afera w kościele

Sprawa dotyczy okresu  z przełomu lat 70. i 80., gdy Joseph Ratzinger pełnił funkcję arcybiskupa Fryzyngi i Monachium. W styczniu 2022 roku niemiecka kancelaria prawna ujawniła raport, z którego wynika, że emerytowany papież wiedział o pedofiliach popełniających zbrodnie w archidiecezji. Miał jednak zatuszować sprawę i nie podjął żadnych działań. Emerytowany papież odpowiedział listownie na raport i przyznał, że „niestety do błędu doszło, nie był zamierzony i oby był wybaczalny”. Dodał, że wkrótce po śmierci zostanie osądzony przez Boga. Wyraził też współczucie dla ofiar wykrzystywania seksualnego przez duchownych.

"Chociaż śmierć strony w zasadzie skutkuje przerwaniem zgodnie z art. 239 kodeksu postępowania cywilnego" - powiedziała rzeczniczka sądu Andrea Titz, cytowana przez portal TAG24.de. (Interia.pl)

Onet.pl przypomina, że zmarłego reprezentował przedstawiciel ustawowy w postaci kancelarii prawnej. Ratzinger nie pojawiał się w sądzie.

Latem 2022 r. do Sądu Okręgowego w Traumstein wpłynął pozew złożony przez ofiarę jednego z antybohaterów raportu o nadużyciach w archidiecezji Monachium i Fryzyngi. Peter H. wytoczył powództwo cywilne nie tylko swojemu oprawcy, ale również Ratzingerowi – pisze Onet.pl.

Papież Benedykt XVI świętym? Może być beatyfikacja

Paradoksalnie, wieloletni osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein, uważa, że Benedykt XVI może zostać uznany świętym. Zapowiada, że wkrótce pojawią się pierwsze wezwania do beatyfikacji.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI odbędzie się w czwartek. W Polsce może zostać ogłoszona narodowa.

logo Tu się dzieje