18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ustalenia Brytyjczyków

Przechwycono tajne dokumenty Kremla. Plany wojenne i „lista śmierci”

02.12.2022  12:03
Tajne plany Putina - lista śmierci
Tajne plany Putina - lista śmierci Fot: Mr. Tempter/Shutterstock

Brytyjski think tank Royal United Services Institute (RUSI) donosi, że udało się im przejąć rosyjskie dokumenty podpisane przez Putina. Dzięki temu poznaliśmy, jaki był początkowy plan Rosji na zajęcie Ukrainy. Wojna miała trwać zaledwie dziesięć dni.

Brytyjski think tank Royal United Services Institute (RUSI) twierdzi, że przechwycił tajne dokumenty Kremla, które zostały podpisane przez dyktatora Władimira Putina. Zgodnie z ich treścią, wojna w Ukrainie miała zająć Rosji 10 dni, natomiast do pełnej aneksji terytorium miałoby dojść w sierpniu.

Zgodnie z dokumentami, ich treść miała znać tylko niewielka garstka najwyższych rangą urzędników. Nawet niektórzy dowódcy wojenni przez długi czas nie mieli pojęcia o planach inwazji i okupacji Ukrainy. O decyzjach Kremla dowiedzieli się zaledwie na kilka dni przed atakiem.

Jaki był plan wojny?

Jak czytamy na portalu Wirtualna Polska, Rosja planowała przejąć dużą część ukraińskiej infrastruktury. Zajęte miały zostać elektrownie, lotniska, sieci wodociągowe, a także instytucje - bank centralny oraz parlament. Wtedy służby specjalne miały zabić ukraińskich polityków.

Newralgicznym elementem miały być również elektrownie atomowe. Ich przejęcie miało dać schronienie rosyjskim wojskom przed ostrzałem, a także zapewnić Rosjanom kontrolę nad systemem energetycznym Kijowa. W ten sposób mogliby także szantażować Zachód – strasząc skażeniem nuklearnym, pisze serwis WP Wiadomości.

Lista śmierci

RUSI twierdzi także, że inwazja rozpocząć się miała od ataków rakietowych wycelowanych w cele wojskowe na terenie Ukrainy. Infrastruktura nie miała być celem ataku, lecz zostać przejęta w stanie funkcjonalnym, aby umożliwić swobodną logistykę i wdrożenie planów strategicznych.

Istniała także lista śmierci – RUSI informuje, że powstała lista osób z kręgu ukraińskiej władzy, która została podzielona na cztery kategorie. Są tam osoby do zabicia, do zastraszenia, neutralne, a także osoby skłonne do współpracy. Nie podano jednak, kto znalazł się w jakiej kategorii.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także