18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

On nie ma zahamowań

Putin ma nową „BROŃ”! Może zabić nawet 185 tys. ludzi

29.11.2022  09:48
Putin ma nową "broń"
Putin ma nową "broń" Fot: Anton Veselov/Shutterstock

Tygodnik „The Economist” wskazał na nowe zagrożenie ze strony Władimira Putina – chodzi o „broń energetyczną”. Gwałtownie rosnące ceny energii mogą doprowadzić do śmierci tej zimy nawet 150 tys. osób.

„The Economist” uważa, że więcej osób umrze w Europie z powodu zimy, niż zmarło do tej pory na ukraińskim polu bitwy. To wynik specjalnej analizy renomowanego tygodnika. Model statystyczny wykazuje, że w okresie zimowym umiera tygodniowo aż o 21 proc. więcej Europejczyków niż w okresie letnim. Gdy dojdą do tego zmienne związane z wojną energetyczną rosyjskiego dyktatora, liczby te stają się zatrważające. Obecny koszt energii może oznaczać dodatkowe 147 tys. zgonów w Europie. Analiza wzięła pod uwagę kraje Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Norwegię i Szwajcarię.

Różne scenariusze

Powyższe liczby są elementem scenariusza „typowej zimy”. W najgorszym przypadku, w sytuacji „ostrej zimy”, wzrost zgonów może sięgnąć nawet 185 tysięcy. Natomiast w przypadku łagodnych mrozów zgonów, zgodnie z modelem statystycznym, powinno być 79 tys. mniej. „The Economist” zwraca uwagę, że dotychczas na frontach wojny w Ukrainie zmarło 60 tysięcy żołnierzy oraz 6,5 tysiąca cywilów.

Obawy związane z większą śmiertelnością w okresie zimowym wynikają z rosnących cen energii. Zanim Putler zakręcił kurek z gazem, Rosja dostarczała nawet do 50 proc. całego importowanego gazu ziemnego do Europy. W ten sposób ceny gazu wzrosły o 144 proc., a energii elektrycznej o 78 proc. w porównaniu do lat 2000-2019. Model zakłada, że wzrost cen o każde 10 proc. to wzrost zgonów o 0,6 proc.

Tygodnik zwraca jednak uwagę na politykę państw europejskich, które wprowadzają pomoc w opłaceniu rachunków za energię. Niemniej najbardziej poszkodowane będą Włochy – ze względu na starszą populację i szczególnie wysokie ceny energii. W lepszej sytuacji będą Wielka Brytania i Francja, które zaimplementowały limity cenowe.

„The Economist” zaznacza, że jego model jest właśnie tym - jedynie modelem - i może być niedokładny. Niemniej jasne jest, że nowa „broń” Putina może być szczególnie skuteczną strategią terroru.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także