18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie żyje Władlen Tatarski

Putin reaguje na zamach bombowy w Petersburgu. Wydał nowy dekret

04.04.2023  09:19
Zamach bombowy w Petersburgu. Putin reaguje na śmierć Władlena Tatarskiego
Zamach bombowy w Petersburgu. Putin reaguje na śmierć Władlena Tatarskiego Fot: Free Wind 2014/Shutterstock, Twitter

W zamachu bombowym w Petersburgu zginął prokremlowski bloger Władlen Tatarski. Atak miał miejsce w jednej z restauracji należących do szefa Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna. Rosyjscy śledczy zatrzymali już podejrzaną, a Władimir Putin zareagował poprzez wydanie dekretu.

W niedzielę doszło do zamachu bombowego w jednej z petersburskich restauracji. Jedna z osób miała wręczyć popularnemu blogerowi wojennemu Władlenowi Tatarskiemu (prawdziwe nazwisko – Maksym Fomin) figurkę, która później eksplodowała. W wyniku ataku zmarł propagandysta, a 30 osób zostało rannych. Śledczy poinformowali w poniedziałek, że w związku z zamachem zatrzymaną 26-letnią Darię Trepową, która usłyszała zarzut zabójstwa Tatarskiego.

O zamach władze na Kremlu oskarżyły służby Ukrainy oraz ludzi związanych z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym. Innego zdania jest jeden z doradców Wołodymyra Zełenskiego. Mychajło Podolak sądzi, że zabójstwo popularnego propagandzisty to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi grupami interesów. Sama Daria Trepowa jest Rosjanką, która wcześniej miała brać udział we wiecach antywojennych.

Zamach bombowy w Petersburgu. Nowy dekret Putina

Na zamach w Petersburgu zareagował już sam dyktator Władimir Putin. Tyran z Kremla wydał dekret, poprzez który przyznaje Władlenowi Tatarskiemu pośmiertny Order Odwagi za „męstwo”, którym bloger miał wykazać się „podczas pełnienia obowiązków służbowych”.

Sytuację w Petersburgu poddał analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Badacze sądzą, że zamach miał być ostrzeżeniem dla samego Jewgienija Prigożyna, który w ostatnim czasie krytykował Kreml.

Zabójstwo Fomina w barze Prigożyna to prawdopodobnie element większego schematu eskalacji rosyjskich konfliktów wewnętrznych, dotyczących Prigożyna i Grupy Wagnera

- pisze ISW.

Znane są także słowa Darii Trepowej, która została zatrzymana po zamachu. „Rozumiem, że byłam na miejscu zabójstwa Władlena Tatarskiego i przyniosłam tam figurkę, która eksplodowała”, powiedziała Trepowa. Nie przyznała się jednak, że wiedziała, że w przedmiocie znajdują się materiały wybuchowe.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje