18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mija się z prawdą

Putin: Zachód używa broni jądrowej. „Rosja będzie zmuszona zareagować”

22.03.2023  09:42
Rosja użyje broni jądrowej?
Rosja użyje broni jądrowej? Fot: Mr. Tempter/Shutterstock

Władimir Putin stwierdził, że Zachód używa już broni nuklearnej przeciwko Rosji, wysyłając na Ukrainę sprzęt zawierający zubożony uran. Dlatego zapowiada stosowną reakcję ze strony Kremla. Brytyjskie MON wyjaśnia, w jaki sposób Putin mija się z prawdą.

We wtorek 21 marca portal Ukraińska Prawda przekazał informację, że Wielka Brytania wyśle do Kijowa, poza czołgami Challenger 2, amunicję w postaci pocisków przeciwpancernych. Do ich produkcji wykorzystuje się zubożony uran, który wpływa na skuteczność w ostrzeliwaniu celów opancerzonych.

Na wieści o przekazaniu takiego arsenału zareagował już Władimir Putin.

Wydaje się, że Zachód naprawdę zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca nie słowami, ale czynem. Chciałbym jednak w związku z tym zaznaczyć, że jeśli to wszystko się stanie, to Rosja będzie zmuszona w odpowiedni sposób zareagować. Mam na myśli, że kolektywny Zachód zaczął już używać broni z komponentem jądrowym

- stwierdził Władimir Putin.

Brytyjskie MON wyjaśnia

Na słowa kremlowskiego dyktatora odpowiedziało już brytyjskie ministerstwo obrony, zaznaczając, że „takie pociski nie mają nic wspólnego z bronią jądrową”, a działania Rosji mają na celu dezinformację.

Technologia ta jest wykorzystywana w produkcji broni, ponieważ pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerzy czołgów ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne. To standardowy komponent, który nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani jej możliwościami. Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować

- czytamy w komunikacie Brytyjczyków.

Zubożony uran, jak pisze portal Radia ZET, to produkt będący odpadem procesu wzbogacania uranu. Stosuje się go w przemyśle zbrojeniowym, choćby w produkcji pancerzy i umieszcza się pomiędzy płytami pancerza a kadłubem. Zubożony uran pojawia się m.in. w czołgach M1 Abrams i uważany jest za praktycznie niemożliwy do przebicia dla większości arsenału przeciwpancernego, zwłaszcza produkcji radzieckiej i rosyjskiej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także