18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin rusza na podbój

Rosja wystrzeli rakietę już w ten piątek! Ogłoszono ewakuację

08.08.2023  09:25
Rosja wystrzeli rakietę
Rosja wystrzeli rakietę Fot: Free Wind 2014/Shutterstock

Już w ten piątek 11 sierpnia Rosja chce wystrzelić rakietę z sondą Łuna 25. To pierwsza od prawie 50 lat rosyjska misja księżycowa. W obwodach na dalekim wschodzie ogłoszono ewakuację z obawy o konsekwencje upadku rakiety nośnej.

Łuna 25 będzie pierwszą misją księżycową Rosji od 1976 roku. Jeszcze za czasów ZSRR wystrzelono Łunę 24. Start nowej misji planowany jest na 11 sierpnia i odbędzie się na kosmodromie Wostocznyj, który znajduje się ponad 5,5 tys. kilometrów na wschód od Moskwy.

Sonda Łuna 25 ma w ciągu 5 dni dotrzeć na orbitę Księżyca i spędzić tam kolejne 5-7 dni. Następnie ma podjąć próbę lądowania na południowym biegunie Srebrnego Globu. Łuna ma spędzić na Księżycu nawet rok czasu.

Rosja wystrzeli rakietę w ten piątek. Ogłoszono ewakuację

Zarazem, w związku ze startem rosyjskiej sondy, Aleksiej Masłow, który jest szefem władz rejonu wierchnieburieńskiego w kraju chabarowskim, ogłosił, że zarządza ewakuację. Choć rejon ten oddalony jest od kosmodromu aż o 300 km, istnieje poważne ryzyko, że fragmentu członu tzw. rakiety nośnej spadną w jego rejonie. Zarazem Masłow ostrzegł, że podróż do strefy zrzutu tej rakiety jest zabroniona.

Ludność tego rejonu to około 25 tys. osób. Podjęto już decyzję o ewakuacji wsi Szachtinsk, w której mieszka 27 osób.

Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się wystrzelić rakiety w ten piątek, będzie można podjąć kolejną próbę już w sobotę 12 sierpnia. Wtedy pojawi się kolejne okienko pogodowe, które na to pozwoli. Wszystko wskazuje na to, że Rosja wznowi swój udział w wyścigu kosmicznym. Wcześniej, przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, Kreml współpracował w tych kwestiach z NASA i europejską agencją kosmiczną (ESA).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje