18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stary zbrodniarz

Zmiana w Rosji. To on teraz dowodzi wojną

Wojciech Kozicki
11.01.2023  17:56
Rosja. Zmiana dowódcy. Gierasimow za zbrodniarza Surowikina
Rosja. Zmiana dowódcy. Gierasimow za zbrodniarza Surowikina Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Wiadomości z Rosji. Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu mianował szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa nowym dowódcą wojsk rosyjskich w Ukrainie. Czy szykuje się zmiana rosyjskiej strategii i intensyfikacja ataków?

Rosja wprowadza zmiany w dowództwie. Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu zdecydował, że nowym dowódcą wojsk rosyjskich w Ukrainie zostanie Walerij Gierasimow. Dotychczas tę funkcję pełnił Siergiej Surowikin, czyli tzw. "Generał Armagedon". Teraz będzie zastępcą Gierasimowa. Co ta zmiana oznacza dla wojny w Ukrainie?

Zmiany w rosyjskim dowództwie. Gierasimow kieruje wojną

Jak oficjalnie podała strona rosyjska, zmiana dowódcy ma na celu zwiększenie efektywności kierowania trwającą już ponad 10 miesięcy "specjalną operacją wojskową". RIA Nowosti pisze również o konieczności "bliższej współpracy między oddziałami wojsk, a także poprawy jakości wszelkiego rodzaju wsparcia oraz skuteczności dowodzenia i kierowania zgrupowaniami sił".

Surowikin głównym dowódcą był od 10 października 2022 roku. Zastąpił na tym stanowisku gen. armii Aleksandra Dwornikowa, który nie miał nadanego oficjalnie tytułu dowódcy sił rosyjskich w Ukrainie.

Kim jest Gierasimow?

Jak przypominają media, to dowodzone przez 76-letniego Gierasimowa wojska dokonały na terytorium licznych zbrodni na ludności cywilnej. Dowódca zdobywał wojskowe m.in. w Czeczenii. Pomiędzy 2001 a 2003 r. dowodził 58. Armią podczas drugiej wojny czeczeńskiej. Tuż przed objęciem stanowiska szefa sztabu, dowodził kolejno leningradzkim i centralnym okręgiem wojskowym.  

Zamach na Gierasimowa. USA go chronią?

W grudniu The New York Times ujawnił, że Walerij Gierasimow miał zostać zlikwidowany przez Ukraińców w zamachu. Do neutralizacji zbrodniarza miało dojść w momencie, gdy pojawił się w Donbasie, a Stany Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukraińcom w dokonaniu zamachu. Wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku. Ukraińcy przeprowdzili jednak atak, ale nie udało się zabić Gierasimowa.

Według źródel "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją – pisze Dziennik.pl.

logo Tu się dzieje