18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Incydent w kraju NATO

Rosyjskie drony przekroczyły granicę! Mieszkańcy otrzymali alerty

30.09.2023  11:11
Rosyjskie drony przekroczyły granicę
Rosyjskie drony przekroczyły granicę Fot: Anelo/Shutterstock

Rosyjskie drony i rakiety miały przekroczyć granicę Rumunii i wtargnąć do tego kraju. Jak podaje rumuński resort obrony „sygnał wykryto niedaleko od miasta Gałacz niedaleko granicy z Ukrainą i Mołdawią”. Działanie Rosjan związane jest z kolejnymi zmasowanymi atakami na ukraińskie miasta.

Wojna w Ukrainie rozlewa się na sąsiadów, wśród których są również kraje NATO. Rumuński resort obrony poinformował, że w związku z rosyjskim atakiem dronów na cele w Ukrainie, w przygranicznych regionach Rumunii mogło dojść do naruszenia przestrzeni powietrznej. Do mieszkańców wysłano nawet alerty o możliwym zagrożeniu. Jak podają Rumuni, chodzi o powiaty Gałacz oraz Tulcza.

W dzisiejszym, sobotnim (30.09) komunikacie przekazano, że służby – policja i straż graniczna – zostały skierowane do regionu Gałacza. Tam właśnie zareagował radar, który wykrył możliwe naruszenie przestrzeni powietrznej.

Do chwili obecnej nie zidentyfikowano żadnych obiektów, które spadły z przestrzeni powietrznej na terytorium kraju. Poszukiwania będą dzisiaj kontynuowane - podano w komunikacie.

Rosyjskie drony nad krajem NATO. Jest potwierdzenie wojska

Jak czytamy na stronie RadioZET.pl, rosyjskie wojska przeprowadzały ataki na ukraińskie porty dunajskie, przez co na teren Rumunii spadały fragmenty zestrzelonych dronów. W samym wrześniu rząd rumuński informował trzykrotnie o odnalezieniu fragmentów bezzałogowców. Dlatego środki bezpieczeństwa przy granicy z Ukrainą zostały zaostrzone.

Mieszkańcy tych regionów otrzymują nawet alerty o możliwym zagrożeniu, gdy rumuńskie służby wykryją, że przy ich granicy trwa rosyjski ostrzał portów na Dunaju. Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis stwierdził, że choć jego kraj nie jest celem ataków, to szczątki zniszczonych dronów są „realnym problemem”.

Zmasowane ataki na Ukrainę. Obrona powietrzna niszczy dziesiątki dronów

Obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła 30 rosyjskich dronów typu Shahed, jak informują Siły Obrony Południa. Jeden z bezzałogowców miał spaść na obiekt infrastruktury w obwodzie winnickim. Rosjanie odpalają maszyny z przylądka Czauda we wschodniej części Krymu i koncentrują się na południowych obwodach Ukrainy.

Poprzez upadek drona w Kalinówce w obwodzie winnickim doszło do pożaru. Wówczas planowano ewakuację okolicznych gospodarstw domowych, lecz udało się szybko zlokalizować zagrożenie i zażegnać groźnej sytuacji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje