18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Próby prowokacji

Rosyjskie myśliwce wleciały w strefę identyfikacji! Poderwano samoloty

30.11.2022  08:52
Rosyjskie i chińskie myśliwce naruszyły strefę identyfikacji Korei Płd.
Rosyjskie i chińskie myśliwce naruszyły strefę identyfikacji Korei Płd. Fot: Fasttailwind/Shutterstock

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rosyjskie i chińskie samoloty wojskowe wleciały w środę do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Południowej bez uprzedzenia. W odpowiedzi poderwano południowokoreańskie myśliwce.

Samoloty – dwa chińskie i sześć rosyjskich – wleciały bez ostrzeżenia do strefy identyfikacji, ale nie naruszyły przestrzeni powietrznej Korei Płd.

- zaznaczyło koreańskie dowództwo.

Według obserwatorów samoloty prowadziły wspólne chińsko-rosyjskie manewry w czasie, gdy Korea Południowa zacieśnia sojusz z USA i utrzymuje swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podała agencja Yonhap.

Rano dwa chińskie bombowce H-6 dwukrotnie wlatywały w różnych miejscach do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Płd. i opuszczały ją za każdym razem po ok. 30 minutach. Około południa wleciały do niej ponownie w towarzystwie czterech rosyjskich bombowców Tu-95 i dwóch myśliwców Su-35 i przebywały w niej niecałe 20 minut – przekazał Yonhap.

Poderwano samoloty wojskowe

Wojsko Korei Płd. poderwało samoloty wojskowe, w tym myśliwce F-15K, aby zapobiec potencjalnej „przypadkowej sytuacji” – poinformowało południowokoreańskie kolegium szefów sztabów.

Strefa identyfikacji obrony powietrznej nie jest narodową przestrzenią powietrzną i nie jest zdefiniowana przez żaden traktat międzynarodowy, ale władze Korei Południowej wymagają od wlatujących do niej samolotów, aby informowały o tym z wyprzedzeniem.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także