18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PROKURATURA BADA SPRAWĘ

Rusza śledztwo w sprawie Notre Dame. Dlaczego katedra spłonęła?

16.04.2019  08:49
Katedra Notre Dame spłonęła. Rusza śledztwo
Katedra Notre Dame spłonęła. Rusza śledztwo Fot: Julien Mattia Le Pictorium/Le Pictorium/East News (2)

Prokuratura we Francji już chwilę po ugaszeniu pożaru katedry Notre Dame rozpoczęła śledztwo. Zbadają, jak doszło do spalenia zabytku. Ruszyły przesłuchania.

Około godziny 4 nad ranem udało się ostatecznie ugasić pożar. Służby informują, że sytuacja została opanowana, a prokuratura już rusza ze śledztwem- informuje "Le Figaro".

Notre Dame spłonęła. Śledztwo w toku

Według wstępnych ustaleń, do zapłonu doszło w okolicach iglicy, która runęła około godziny od wybuchnięcia pożaru. Śledczy przesłuchali robotników, którzy w budynku przeprowadzali wart 6 milionów dolarów remont.

Więźba dachowa Notre Dame została zbudowana z ok. 500 ton drewna. To ona poddana była remontowi i ona spłonęła jako pierwsza - podaje AP News. Prokuratura wstępnie twierdzi, że doszło do przypadkowego zaprószenia ognia. Nie było po ani celowe podpalenie, ani akt terroru.

Wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez uczula jednak, że sprawa nie została jeszcze ostatecznie wyjaśniona - podaje Radio Zet.

Notre Dame w ogniu

Pożar jednego z największych symboli Paryża i jednej z najsłynniejszych na świecie świątyń wybuchł w poniedziałek około godziny 19.00. W gaszeniu ognia udział brało kilkuset strażaków. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń, kilkudziesięciu zatruło się oparami.

Spłonął dach budynku, wieża i iglica oraz drewniana cześć wnętrza. Okazuje się jednak, że główna nawa kościoła zachowała się w stosunkowo dobrym stanie.

Zobacz także

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że budynek zostanie odbudowany i zapowiedział ogólnoświatową zbiórkę pieniędzy na remont zabytku. Już teraz jedna z francuskich rodzin biznesmenów - Pinault - zadeklarowała wpłatę 100 milionów euro!

Przeczytaj więcej
Komentarze