18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujące fakty wyszły na jaw

Sri Lanka. Służby pozwoliły na zamachy?

24.04.2019  11:11
Ataki terrorystyczne na Sri Lance - służby mogły zapobiec zamachom
Ataki terrorystyczne na Sri Lance - służby mogły zapobiec zamachom Fot: Astro Radio News

Zamachy terrorystyczne na Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną wstrząsnęły światem. Liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie i wynosi już 359 osób. Okazuje się jednak, że ataki można było zatrzymać, ale służby je zignorowały.

Ataki terrorystyczne na Sri Lance nie były niespodzianką dla tamtejszych służb. Okazało się, że już 2 tygodnie przed masakrą wywiad ostrzegał przed terrorystami, znał nawet nazwiska potencjalnych zamachowców. Jak podaje nytimes.com, w tajnej notatce znajdowały się nawet numery telefonów i adresy podejrzanych osób. Ostrzeżenia zostały jednak zignorowane, a na jaw wyszły kolejne szokujące fakty.

Reuters podał informację, że agenci z Indii poinformowali wywiad Si Lanki o zagrożeniu terrorystycznym. 2 godziny przed atakiem podali nawet nazwy budynków, które mogły być celem zamachowców. Rząd Sri Lanki nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Zamachy na Sri Lance - nowe informacje

Pojawiła się też informacje, że ataki na Sri Lance były zemstą islamistów za strzelaninę w meczetach w Nowej Zelandii. O atak oskarżono organizację National Thowheeth Jama'ath (NTJ). Podejrzewano jednak, że takie ataki musiały mieć wsparcie zagraniczne. Do udziału w masakrze przyznało się ISIS, ale nie potwierdzono oficjalnie, że Państwo Islamskie rzeczywiście brało w niej udział. Po porażce w Syrii, terroryści przypisują sobie wiele zamachów, w których organizację nie byli zamieszani.

Służby wiedziały, że NTJ to niebezpieczna organizacja, a już w styczniu zaczęła zbierać detonatory i materiały wybuchowe. Kilka miesięcy przed atakiem jeden z zamachowców został aresztowany za niszczenie symboli religijnych, ale wrócił na wolność.

Wychodzą też na jaw informacje o zamachowcach. Większość z nich było wykształconych i pochodzili z bogatych rodzin. Wiadomo już, że jeden z nich studiował w Wielkiej Brytanii i Australii.

Przeczytaj więcej
Komentarze