18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Winni producenci leków?

Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. Śledztwo WHO

Wojciech Kozicki
24.01.2023  17:27
Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. Śledztwo WHO ws. producentów leków
Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. Śledztwo WHO ws. producentów leków Fot: LEMOINE / BSIP/EAST NEWS

Czy syropy na kaszel dla dzieci są bezpieczne dla zdrowia? Nie zawsze. Ponad 300 dzieci zmarło po zażyciu syropu na kaszel, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie. Producenci leków winni?

Wraca sprawa zgonów dzieci z 2022 roku po zażyciu syropu na kaszel. Potwierdzono ponad 300 zgonów w Afryce i Azji, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie. Rozważa ostrzeżenie przed syropami na kaszel na całym świecie i szuka powiązań między zgonami, a producentami leków. Śledztwo ma ustalić które syropy zanieczyszczone toksynami zabiły dzieci w trzech krajach.

Syrop na kaszel szkodliwy dla dzieci? WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia obecnie zbiera informacje o surowcach wykorzystanych do produkcji syropów, których używało sześciu producentów w Indiach i Indonezji. Są także sprawdzani ich dostawcy surowców. Rzeczniczka WHO Margaret Harris podkreśla, że konieczne jest wnikliwe śledztwo, by zapobiec ewentualnym zgonom dzieci w przyszłości.

Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne – pisze Radio ZET.

Media przypominają, że masowa śmierć dzieci po zażyciu syropu na kaszel nastąpiła w 2022 roku. Syropy były dostępne bez recepty i wywołały ostre zapalenie nerek. Udało się ustalić, że zawierały groźną dla zdrowia toksynę - glikol dietylenowy lub glikol etylenowy. Śledztwo rozszerzono niedawno na Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal, gdzie niebezpieczne syropy mogły trafić do aptek.

Czytaj także