18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje

Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Dochodzenie WHO

Wojciech Kozicki
16.03.2023  09:40
Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Dochodzenie WHO
Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Dochodzenie WHO Fot: LEMOINE / BSIP/EAST NEWS

Syropy na kaszel dla dzieci zabiły 300 osób. Jak ujawniła agencja Reutera, WHO prowadzi dochodzenie w sprawie szkodliwości syropów dla dzieci. Pojawiają się nowe informacje o zgonach dzieci po zażyciu syropów. Problem w wielu krajach. Producenci leków bezkarni i niewzruszeni?

Syropy na kaszel dla dzieci bez recepty szkodliwe? Jak podaje WHO, w 2022 roku w trzech krajach w Afryce i Azji, odnotowano śmierć 300 dzieci po zażyciu syropów. Zgony miały być spowodowane toksynami, którymi były skażone syropy na kaszel. Ruszyło śledztwo, które ma zweryfikować powiązania między zgonami dzieci, a działaniami producentów i leków i surowcami używanymi do produkcji syropów. WHO chce ustalić, czy firmy korzystały z tych samych dostawców.

Szkodliwe syropy dla dzieci. WHO ostrzega, są zgony

Dzieci po zażyciu syropów na kaszel miały niepożądane objawy i skutki uboczne. U chorych dzieci pojawiło się  ostre zapalenie nerek. Okazało się, że skład syropów zawierał tak groźne toksyny jak m.in. glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.

Lekarze w Gambii ujawniaką, że poza odnotowanymi zgonami, wiele osób po zażyciu syropów trafiało do szpitali „jak podczas epidemii”, zgłaszając problemy z nerkami. Zwiększyła się m.in. liczba dializ. Początkowo sądzono, że dolegliwości powodowała skażona woda. Gambia łączy śmierć 70 dzieci z Acute Kidney Injury właśnie ze skażonymi syropami na kaszel z Indii.

Niebezpieczne syropy na kaszel. Problem na całym świecie?

Światowa Organizacja Zdrowia na razie prowadzi dochodzenie w trzech krajach dotyczące sześciu producentów w Afryce i Azji. Zabójcze syropy na kaszel sprzedawano bez recepty w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. Śledztwo rozszerzono niedawno również na Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal, gdzie niebezpieczne syropy mogły trafić do aptek.

Jak na razie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że producenci syropów na kaszel dla dzieci popełnili jakieś wykroczenia. Rzeczniczka WHO Margaret Harris podkreśla, że konieczne jest wnikliwe śledztwo, by w przyszłości syropy na kaszel nie doprowadziły do kolejnych tragedii. Zwróciła uwagę, że „kwestia bezpieczeństwa niektórych syropów dla dzieci pozostaje nierozstrzygnięta”.

Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne – pisze Radio ZET.

Leki z Indii niepezpieczne? Farmaceuci ostrzegają

Zagrożenie jest poważne. Okazało się, że farmaceuci od lat ostrzegali przed podejrzanymi z syropami z Indii. Tymczasem indyjski przemysł farmaceutyczny ewidentnie lekceważy problem i umywa ręce. 

Indie stanowią 20% światowego rynku leków. Aż 50% leków sprzedawanych w Afryce pochodzi z Indii. Jak zwraca uwagę „Financial Times”, koncern farmaceutyczny Maiden Pharmaceuticals który zaopatruje w lekarstwa Azję, Afrykę, wschodnią Europę i Rosję, „odmawia komentarza” w sprawie afery z syropami. Importująca jej leki firma Atlantic Pharmacy „jest nieosiągalna w kwestii komentarza”

Źródło: Radio ZET, Agencja Reutera, The Guardian

Czytaj także