18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uznał się za cara

Szalone słowa Putina. Wiemy już, ile trwać będzie wojna w Ukrainie

08.12.2022  09:00
Putin marzy o caracie
Putin marzy o caracie Fot: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) informuje o szokującym wystąpieniu Putina, które miało miejsce w środę 7 grudnia. Niestety, dyktator zapowiedział wzmożone wysiłki, a to wyklucza jakiekolwiek rozmowy pokojowe.

Wniosek z ostatniego wystąpienia rosyjskiego dyktatora jest jasny – Putin nie tylko oszalał, ale pociągnie ze sobą na dno cały naród rosyjski. Zdaniem ISW Putin przygotowuje Rosjan na długotrwałą, wieloletnią wojnę, której zwieńczeniem może być tylko zajęcie Ukrainy. Porównał się przy tym do cara Piotra I, który także próbował zająć tereny przy Morzu Azowskim.

Słowa o Piotrze I padły podczas wystąpienia na spotkaniu z rosyjską Radą Praw Człowieka. Putin powiedział wówczas, że wojna będzie „długotrwałym procesem”, a dzięki efektom „specjalnej operacji wojskowej” Rosja zajęła już część terytorium.

Putin porównuje się do cara

Władimir Putin już kompletnie odleciał i swoimi monarchistycznym zaćmieniem wskazuje na cywilizacyjne uwstecznienie rosyjskiej polityki i rosyjskiego społeczeństwa. To co w Niemczech jest zwalczaną mniejszością, w Moskwie rządzi i decyduje o życiu i śmierci milionów ludzi.

To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina na Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny na Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów

– ocenia ISW.

Takie słowa wskazują, że Putin ani myśli o rozejmie i negocjacjach. Przywołanie agresywnej historii ma rozbudzić imperialne zapędy wśród obywateli i przekonać ich do tego, że wojna jest korzystna i sensowna, bo ma poparcie w przeszłych wydarzeniach.

Według ISW Putin nie jest gotów ryzykować utraty wewnętrznego poparcia przez korektę celów w wojnie z Ukrainą, nie mówiąc już o odejściu od głównego celu, który, jak daje on coraz wyraźniej do zrozumienia, polega na „odtworzeniu w jakiejś formie Imperium Rosyjskiego”.

Nowe wykorzystanie dronów

Analitycy odnotowują również, że po raz pierwszy od trzech tygodni Rosjanie zastosowali w środę irańskie drony kamikadze. Użycie ich po dłuższej przerwie i w obecnych warunkach może wskazywać na to, że Rosja była w stanie przystosować to uzbrojenie do zastosowania w warunkach zimowych.

Jeśli tak rzeczywiście się stało, należy spodziewać się dalszych ataków na ukraińską infrastrukturę. Analitycy ISW przewidują, że w nadchodzących tygodniach agresor będzie ich częściej używał do swoich ostrzałów.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także