18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ramię w ramię

Szef NATO ostrzega: Chiny zacieśniają współpracę militarną z Rosją

05.01.2023  18:12
Rosja zbliża się do Chin
Rosja zbliża się do Chin Fot: plavi011/Shutterstock

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwraca uwagę na zacieśniającą się współpracę między Rosją i Chinami w zakresie militarnym.

Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wręcz przeciwnie, propagują rosyjską narrację zrzucającą winę na NATO. Chiny po raz pierwszy poparły żądanie Rosji, by NATO zamknęło swoje drzwi dla nowych państw członkowskich

- powiedział Jens Stoltenberg na konferencji w Norwegii.

Zaznaczył, że współpraca między reżimami zacieśnia się także na polu militarnym. Rosja i Chiny prowadzą wspólnie coraz więcej szkoleń i działań militarnych. Natomiast partnerskie relacje nawiązywane są również z takimi państwami autorytarnymi jak Iran czy Korea Północna.

To są różne reżimy, jednak łączy je to, że promują alternatywny porządek świata. Głoszą wartości, które naruszają naszą wiarę w wolność i demokrację. W bardziej niebezpiecznym świecie jest tym bardziej ważne, abyśmy my, wierzący w wolność i demokrację, trzymali się razem.

- zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Przestrzega przed uzależnieniem gospodarczym

Stoltenberg ostrzegł także, że kraje NATO i inne państwa Zachodu mogą narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli zbytnio zwiążą się gospodarczo z państwami wschodnimi.

Nie wolno nam eksportować technologii, która z kolei może być wykorzystana do zagrażania nam. Nie wolno nam tracić kontroli nad infrastrukturą krytyczną, która jest niezbędna zarówno dla społeczeństwa obywatelskiego, jak i dla działań wojskowych – jak porty, koleje, telekomunikacja, sieci 5G. Nadal będziemy handlować z Chinami, ale musi się to odbywać w sposób, który nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. (…) nie możemy przyjąć za punkt wyjścia, że każdy zyskowny projekt powinien być realizowany – tylko dlatego, że jest opłacalny.

- mówi Stoltenberg.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także