18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Dzieci z bronią ciężką"

Szwecja płonie. Fala przestępczości i zamachów, policja bezradna

14.09.2023  14:11
Przestępczość i zamachy w Szwecji. Gangi i imigranci mordują w biały dzień
Przestępczość i zamachy w Szwecji. Gangi i imigranci mordują w biały dzień Fot: TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News

Szwecja i fala przemocy rodem z filmu „Noc oczyszczenia”. Media podają, że kraj pogrąża się w chaosie i brutalnej przestępczości. To już strefa wojny gangów, gdzie mordują nawet dzieci uzbrojone w ciężką broń. Policja jest bezradna, a Szwecja podwyższyła poziom zagrożenia terrorystycznego do czwartego w pięciostopniowej skali.

Szwecja upada? Fala brutalnej przestępczości przetacza się przez kraj, a służby najwyraźniej straciły kontrolę. Każdy dzień w Szwecji to zamachy bombowe, morderstwa i strzelaniny. „Expressen” podaje, że „strzał w okno czy granat ręczny wrzucony do mieszkania to już codzienność”. Służby zwracają uwagę na problemy imigrantów z z integracją oraz wysokie bezrobocie.

Przestępczość w Szwecji. Premier ostrzega przed zamachami i uspokaja

Policja szacuje, że w Szwecji z gangami może być powiązanych nawet 30 tysięcy osób, a raport w tej sprawie ma ukazać się w 2024 roku. Nie wiadomo jaki jest dokładnie udział obcokrajowców w tej grupie. Politycy nie zgadzają się na upublicznienie danych przestępców takich jak np., pochodzenie, by uniknąć oskarżeń o rasizm. Jak podaje Polskie Radio, Szwecja nie chce prowokować „krytyki masowej imigracji”.

Ataki terrorystyczne w Szwecji. Strach i wojny gangów

Po incydentach ze spaleniem Koranu i demonstracjach Muzułmanów Szwecja, jak zaznaczył premier Ulf Kristersson, stała się priorytetowym celem ataków terrorystycznych. Przyznał, że udało się zapobiec planowanym zamachom i zaapelował do Szwedów, by żyli "normalnie, ale zachowali czujność”. Zaznaczył, że „społeczeństwo musi być wytrzymałe, aby stawić czoła zagrożeniu”. Tymczasem, jak wynika ze statystyk Narodowego Badania Bezpieczeństwa wynika, że 27% społeczeństwa boi się wychodzić wieczorem z domu. W najbardziej niebezpiecznych strefach ten wynik wynosi 49%.

Jak pisze Wirtualna Polska, „w biały dzień na ulicach giną ludzie, w tym nieletni, którzy coraz częściej są werbowani do gangów”. Nastolatkowie są mordowani, znajdywane są kolejne zwłoki chłopców powiązanych z organizacją przestępczą Foxtrot. Przywódca gangu, Rawa Majid zwany Lisem Kurdyjskim, jest poszukiwany od 2020 roku. Najprawdopodobniej ukrywa się w Turcji.

Lokalna gazeta „LT” wskazuje na siatkę przestępczą z Soedertaelje, w której działają przestępcy z Turcji, Iraku i Syrii. Chodzi głównie o walkę na rynku narkotykowym. PAP dodaje, że gangi czerpią zyski z wyłudzania zasiłków socjalnych i dotacji na fałszywych asystentów osób niepełnosprawnych.

Ofiar wojny gangów, rywalizujących o terytorium, jest coraz więcej. W ciągu zaledwie kilku dni w Uppsali doszło do czterech strzelanin, w wyniku których zginęły dwie osoby: matka jednego z gangsterów oraz przypadkowy przechodzień. Na akcję wysyłani są mali żołnierze - dzieci z ciężką bronią, odurzone wcześniej tramadolem lub innymi substancjami- podaje Wirtualna Polska.

Demagog.pl podaje, że z oficjalnych statystyk szwedzkiej policji wynika, iż w 2019 roku doszło do 130 ataków bombowych. Dla porównania, w 2020 roku było ich 107. Za większość ataków bombowych odpowiadają gangi i organizacje przestępcze. Odnotowano 90 ataków w 2022 roku. Tymczasem w pierwszej połowie 2023 roku w Szwecji 183 miały miejsce incydenty bombowe – w tym 94 ataki, 23 przygotowania oraz 66 prób. 

W 2022 roku w 376 strzelaninach w Szwecji zginęły 62 osoby, co jest w tym kraju rekordem.

Do ataków bombowych i strzelanin dochodzi głównie na południu i zachodzie kraju oraz w Sztokholmie. Wiąże się to z faktem, że w tych regionach zlokalizowana jest większość siatek i grup przestępczych. - wyjaśnia Demagog.pl.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje