18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Warunkiem jest poparcie umowy brexitu

Theresa May chce zrezygnować z funkcji premiera

28.03.2019  17:10
Theresa May chce zrezygnować z funkcji premiera
Theresa May chce zrezygnować z funkcji premiera Fot: Flickr

Brytyjska Premier Theresa May zapowiedziała, że jest gotowa zrezygnować ze stanowiska jakie piastuje. Warunkiem wydaje się być poparcie umowy dot. brexitu, jaką proponuje.

Sprawa brexitu zdaje się wywoływać w Wielkiej Brytanii krzyk rozpaczy. W ostatnich dniach mieliśmy już chyba wszystko, czego można oczekiwać po społeczeństwie obywatelskim. Od protestów przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej, po petycję do rządu. W brytyjskim parlamencie z kolei wciąż nie ustalono wersji umowy i warunków, na jakich Wielka Brytania chciałaby opuścić UE.

Desperacki krok Theresy May

Wydaje się, że w związku z tą sytuacją Theresa May postanowiła sięgnąć po ostateczny argument, który miałby przekonać jej przeciwników do poparcia proponowanych warunków umowy brexitu. Podczas spotkania z przedstawicielami klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej, tzw. komitetu 1922, premier Theresa May zapowiedziała, że jest gotowa ustąpić ze stanowiska. Ale warunkiem jest poparcie jej projektu umowy dot. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Brexit 22 maja?

Wtedy brexit odbyłby się 22 maja, a chwilę po tym terminie Therea May złożyłaby rezygnację z funkcji premiera. Obowiązki pełniłaby tylko do momentu wybrania przez parlament jej następcy, najprawdopodobniej przedstawiciela Partii Konserwatywnej. Ten wziąłby na siebie dalsze negocjacje z UE dotyczące m.in. relacji handlowej.

Rada Europejska daje czas do piątku

Być może propozycja Theresy May przypadnie do gustu rządzącej Partii Konserwatywnej, która znana jest ze swojego eurosceptycyzmu. Ale czasu na zastanowienie nie mają wiele, gdyż Rada Europejska ustaliła, że brytyjski rząd ma czas do piątku 29 marca, aby przyjąć proponowaną umowę i opuścić UE 22 maja. Jaki będzie finał jeszcze nie wiadomo, jednak po ostatnim głosowaniu, w którym Theresa May usłyszała osiem razy „nie”, scenariusz wygląda coraz gorzej.

Czytaj także
Przeczytaj więcej