18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Okropne

Tragedia! Nie żyje kolejny alpinista! Ciało znaleziono pod szczytem

31.05.2023  09:44
Nie żyje Luis Stitzinger
Nie żyje Luis Stitzinger Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

Na Kanczendzondze w Himalajach zmarł niemiecki alpinista Luis Stitzinger. To trzecia najwyższa góra świata.

Wedle informacji Polskiej Agencji Prasowej, niemiecki alpinista Luis Stitzinger zginął na Kanczendzondze w Himalajach, trzeciej najwyższej górze świata. O zdarzeniu poinformowali w środę organizatorzy wyprawy, kilka dni po tym, jak wspinacz zaginął podczas schodzenia ze szczytu.

Grupa poszukiwawcza złożona z pięciu nepalskich przewodników znalazła ciało Stitzingera tuż pod szczytem Kanczendzongi (8586 m n.p.m.) na wysokości około 8400 metrów. Sprowadzają jego ciało na dół

- powiedział agencji AFP Mingma Sherpa z Seven Summit Treks.

Nie żyje Luis Stitzinger. Niebezpieczne wejście na szczyt

Niemiecki alpinista dotarł na szczyt 25 maja bez dodatkowego tlenu, ale potem utracono z nim kontakt. Operacje poszukiwawcze utrudniały trudne warunki pogodowe. 54-letni Stitzinger był doświadczonym wspinaczem, zdobywcą kilku ośmiotysięczników.

Władze Nepalu wydały w tym sezonie ponad tysiąc zezwoleń na wejście w Himalaje, w tym 44 na Kanczendzongę, trzecią największą górę świata. Rok 2023 zapowiada się jednak jako jeden z najtragiczniejszych pod względem liczby zgonów. Na Mount Evereście, najwyższej górze świata, zginęło 12 osób, a pięć uznano za zaginione.

W kwietniu na Annapurnie zginął 56-letni północnoirlandzki alpinista Noel Hanna. Natomiast w ostatnim czasie Polska żyła tragiczną śmiercią Kacpra Tekieliego, wybitnego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk.

Informację przekazała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje