18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tyle miała kosztować „opieka” nad studentem

Trump: nie zapłaciliśmy Korei Płn. 2 milionów

27.04.2019  14:17
Otto Warmbier został aresztowany przez władze Korei Północnej w 2017 roku
Otto Warmbier został aresztowany przez władze Korei Północnej w 2017 roku Fot: AP/EAST NEWS

Prezydent USA Donald Trump zaprzeczył informacjom, jakoby jego administracja zapłaciła 2 miliony dolarów Korei Północnej za „opiekę” nad aresztowanym amerykańskim studentem.

Donald Trump odniósł się do medialnych doniesień, które mówiły o 2 milionach dolarów, jakie pojawiły się na rachunku za „opiekę” nad amerykańskim studentem, który został aresztowany w Korei Północnej. Chłopak wrócił do USA w śpiączce i kilka dni później zmarł.

Zobacz także

Droga koreańska „służba zdrowia”

Chodzi o sprawę z 2017 roku, kiedy to amerykański student Otto Warmbier trafił do koreańskiego więzienia za zerwanie propagandowego plakatu. Potem został skazany na 15 lat pobytu w obozie pracy. Ostatecznie 22-latek spędził w więzieniu 17 miesięcy podczas których był bity i torturowany. Po negocjacjach Korei Północnej z USA strony doszły do porozumienia i zdecydowano o uwolnieniu studenta. Wrócił on jednak do domu w śpiączce i kilka dni później zmarł w wyniku odniesionych urazów głowy i niedotlenienia mózgu. Za to wszystko Korea Północna miała wystawić USA rachunek opiewający na 2 miliony dolarów.

Trump: nie zapłaciliśmy i nie zapłacimy

O sprawie poinformował dziennik „The Washington Post”. Tymczasem do tych informacji odniósł się prezydent USA Donald Trump, który zaprzeczył jakoby jakiekolwiek pieniądze za tzw. „opiekę” nad Warmbierem trafiły do Korei Północnej.

Korei Północnej nie zapłacono 2 milionów dolarów, ani żadnej innej kwoty. To nie jest administracja Obamy, która zapłaciła 1,8 miliarda dolarów za 4 zakładników, czy przekazała terrorystom pięciu zakładników, którzy po chwili wrócili do walki, za zdrajcę, sierżanta Bergdahla – napisał Trump na swoim Twitterze

Talibowie za sierżanta

Prezydent USA w swoim wpisie odniósł się do historii z 2014 roku, kiedy to administracja Baracka Obamy wymieniła 5 talibów osadzonych w Guantanamo za więzionego w Afganistanie sierżanta Bergdahla.

Zobacz także