18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rośnie liczba ofiar

Trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyśle pomoc

Wojciech Kozicki
06.02.2023  15:01
Trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyśle pomoc, rośnie liczba ofiar
Trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyśle pomoc, rośnie liczba ofiar Fot: AFP/East News

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – nowe informacje i tragiczny bilans. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Prezydent Turcji mówi ile zginęło ludzi. Liczbę zmarłych jak na razie szacuje się na ok. 1500. Polska wyśle pomoc dla Turcji.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan przekazał, że w jego kraju zginęło już 1400 osób, a tragiczny bilans z pewnością jeszcze wzrośnie. Potwierdził, że był to największy kataklizm w Turcji od 1939 roku. Oficjalnie przekazał na konferencji prasowej, że ponad 5,3 tys. osób jest rannych, zawaliło się 2818 budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Rośnie liczba ofiar

JAk podaje WP.pl, w Turcji wciąż trwa odgruzowywanie , więc liczba ofiar i rannych wzrośnie. Prezydent Turcji poinformował, że dotychczas spod gruzów udało się uratować ponad 2,4 tys. osób, ale prowadzoną przez ok. 9 tys. ratowników akcję utrudniają zimowe warunki i to, że do kataklizmu doszło nocą.

Turcja zaapelowała o pomoc międzynarodową. Polska już zaoferowała wsparcie. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamińsk potwierdził, że jesteśmy gotowi wysłać do Turcji ciężką grupę poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej złożonej z 76 strażaków i ośmiu psów ratowniczych.

Trzęsienie ziemi w Syrii

Trzęsienie ziemi dotknęło także terytorium Syrii. Wiadomo, że na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów kataklizm zabił co najmniej 147.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w poniedziałek rano o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce). Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 km i 37 kilometrów na północy zachód od tureckiego miasta Gaziantep. Jest ono położone blisko granicy z Syrią i liczy około 2 mln mieszkańców – informuje Wirtualna Polska.

Czytaj także