18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tsunami w Indonezji. Kataklizm zabił setki osób [WIDEO]

Redakcja
24.12.2018  10:26
Indonezja i zabójcze tsunami. Erupcja wulkanu, osunięcie i zabójcza fala spowodowały gigantyczne zniszczenia. Zginęli członkowie zespołu Seventeen.
Indonezja i zabójcze tsunami. Erupcja wulkanu, osunięcie i zabójcza fala spowodowały gigantyczne zniszczenia. Zginęli członkowie zespołu Seventeen. Fot: Youtube.com

Indonezja i uderzenie tsunami (Jawa, Sumatra). Zostały zniszczone kurorty takie jak Pandeglang, Serang i Lampung. Fala zdewastowała hotele. Liczba ofiar rośnie. Fala mogła mieć nawet 20 wysokości.

Tsunami w Indonezji i rosnący bilans ofiar. Jak podaje theguardian.com, na razie wiadomo, że fala zabiła 280 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Wśród ofiar są członkowie popularnego zespołu Seventeen.

Woda zniszczyła także ponad 600 domów. Zostały zerwane linie energetyczne, fala porywała drzewa i samochody. Zniszczenia i uszkodzone drogi utrudniają akcję ratunkową.

System ostrzegania i wybuch wulkanu

Władze Indonezji przeprosiły. Okazało się, że nie wydano ostrzeżenia przesz tsunami. Uspokajano, że był to jedynie wysoki przypływ. Podaje się, że tsunami mogło zostać spowodowane przez erupcję wulkanu Anak Krakatau i oderwanie się kawałka wulkanicznej wyspy. Ogromne osunięcie mogło być powodem spiętrzenia fali.

Obecny system wczesnego ostrzegania działa w przypadku wstrząsów sejsmicznych. Jeśli chodzi o ostrzeżenia przed tsunami, system nie działa od 2012 roku. Wandalizm, za mały budżet i uszkodzenia techniczne sprawiły, że nie działały specjalistyczne boje ostrzegawcze – powiedział Sutopo Purwo Nugroho z indonezyjskich służb. (theguardian.com)

To może nie być koniec katastrofy w Indonezji. Wulkanolog Teresa Ubide z University of Queensland  ostrzega, że wspomniany wulkan jest aktywny od kilku miesięcy i tsunami może się powtórzyć w każdej chwili. Zwróciła uwagę, że w tym przypadku nie wystąpiły wstrząsy sejsmiczne, co utrudniło wykrycia w porę zagrożenia i ostrzeżenie ludności.

David Kennedy z The University of Melbourne ostrzega, że tsunami nadciąga z ogromną prędkością i ciężko przed nim uciec. Zwrócił uwagę, że jeśli ktoś znajduje się na brzegu i zobaczy nadciągający kataklizm, ma tylko kilka chwil, by znaleźć schronienie. Jego zdaniem, gdyby wspomniane boje były na swoim miejscu, ludzie tak zostaliby ostrzeżeni 1-2 minuty przed uderzeniem fali.

ZOBACZ TEŻ: Wybuch wulkanu Soputan w Indonezji

Tsunami w Indonezji - szokujące  WIDEO:

Przeczytaj więcej
Komentarze