18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuchły protesty

Udusił we śnie swoją 22-letnią córkę. Tam jest to „zabójstwo honorowe”

06.02.2023  11:44
Nie żyje Tiba Ali. Ojciec udusił ją we śnie
Nie żyje Tiba Ali. Ojciec udusił ją we śnie Fot: YouTube

W Iraku wybuchły protesty po tym, jak ojciec udusił we śnie swoją 22-letnią córkę, która sławna była ze swojej działalności na YouTube. Dokonał on tzw. „zabójstwa honorowego”, w związku z tym, że córka nie prowadziła się zgodnie z jego tradycyjnymi wartościami i wyjechała do Turcji.

22-letnia iracka youtuberka Tiba Ali mieszkała w Turcji, gdzie prowadziła popularny w sieci kanał. 20 tysięcy subskrybentów śledziło jej życie na obczyźnie i związek z Syryjczykiem. Dziewczyna wpierw przyjechała do Turcji na studia, lecz zdecydowała się zostać ze względu na urok tego kraju i obecny tam styl życia.

Z tym, jak żyje Tiba Ali nie zgadzał się jednak jej ojciec. Nie podobała mu się przeprowadzka, wspólne mieszkanie z partnerem, ani plany ślubu z Syryjczykiem. Od dłuższego czasu ojciec z córką spierali się, a gdy w ostatnich dniach odwiedziła go w Iraku, ich kłótnia była tak ostra, że wezwano policję.

Zabił córkę we śnie

Tej nocy, gdy interweniowała policja, ojciec youtuberki przyszedł do jej sypialni i udusił ją we śnie. Następnie oddał się w ręce policji. Zabójstwo miało miejsce 31 stycznia tego roku i szybko wieść o tym zdarzeniu poniosła się przez kraj i za granicę. Wybuchły protesty przeciwko tzw. zabójstwom honorowym.

Protestujący domagają się zmian w prawie, które zniosą ulgi dla zabójców, którzy mordują w reakcji na „znieważenie”. Przykładowo obecnie w Iraku osoba, która zabije lub trwale okaleczy członków swojej rodziny z powodu cudzołóstwa, podlega karze maksymalnie do trzech lat więzienia.

Każdy, kto chce się z dowolnego powodu pozbyć kobiety, oskarża ją o znieważenie swojej godności i zabija ją

- mówi agencji AP jeden z protestujących.

Tiba została zabita przez swojego ojca z powodów plemiennych, które są nie do przyjęcia

- powiedziała iracka aktywistka Rosa al-Hamid.

Al-Hamid wzywa iracki parlament do uchwalenia odkładanej od lat ustawy przeciwko przemocy domowej, która zalega tam już od 2019 roku.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także