18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To nie będzie łatwe

Ukraina w NATO? Stawiają im tylko JEDEN warunek

30.11.2022  15:34
Ukraina wstąpi do NATO?
Ukraina wstąpi do NATO? Fot: AFP PHOTO / Ukrainian Presidential Press-Service

Jak podaje PAP, warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie. To słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Ukraina osiągnęła wiele, ale nie możemy lekceważyć Rosji. Wojna ujawniła niebezpieczne uzależnienie od rosyjskiego gazu, dlatego powinniśmy przemyśleć stosunki z innymi autorytarnymi reżimami i zależności od nich, choćby od Chin

- powiedział Jens Stoltenberg.

Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy. Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi

- zapewnił sekretarz generalny NATO.

NATO się rozszerzy?

Stoltenberg odniósł się również do zaangażowania NATO w partnerstwo z Bośnią i Hercegowiną, Gruzją oraz Mołdawią. "Jeśli istnieje lekcja z sytuacji na Ukrainie, jest nią to, że musimy te państwa wspierać już teraz" - oświadczył sekretarz generalny NATO.

Jak mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, warunkiem wstępnym przystąpienia Ukrainy do sojuszu obronnego jest jej zwycięstwo w wojnie z Rosją. Jest to naturalny wniosek – Putin planuje stworzyć z Ukrainy państwo marionetkowe na wzór Białorusi albo doprowadzić do aneksji całego lub części terytorium. Kraj, który de facto należy do Kremla, nie mógłby być członkiem sojuszu, który istnieje po to, aby m.in. przed działaniami Kremla się bronić.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także