18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa na Ukrainie

Zapora wodna na Dnieprze wysadzona przez Rosjan [wideo]

Wojciech Kozicki
06.06.2023  09:20
Ukraina. Zapora wodna na Dnieprze wysadzona przez Rosjan [WIDEO]
Ukraina. Zapora wodna na Dnieprze wysadzona przez Rosjan [WIDEO] Fot: Associated Press/East News, Ukrainian Presidential Office via AP

Ukraina. Zapora wodna na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadzona przez Rosjan. Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców, wiele miejscowości może zostać zalanych. Jak donosi Wirtualna Polska, za pięć godzin woda ma osiągnąć poziom krytyczny.

Ukraina i katastrofa wywołana przez Rosjan. Zapora wodna na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadzona przez wojska rosyjskie. Szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin mówi o „kolejnym rosyjskim akcie terroru”.

Zapora wodna na Dnieprze wysadzona. Zbrodnia Rosjan na Ukrainie

Trwa ewakuacja mieszkańców regionu autobusami do Chersonia, Mikołajowa, Chmielnickiego, Kijowa i Odessy. Jak na razie wiadomo, że do godziny 7.30 w całości lub częściowo zostało zalanych kilkanaście miejscowości. Zagrożone zalaniem m.in. Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Około 16 tysięcy osób znalazło się zagrożonej strefie na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Już w październiku ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jeśli siły rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, tym miasto Chersoń.

- podaje Wirtualna Polska.

Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy ostrzegał już w październiku 2022 roku, że Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory.

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce. Informacje i wsparcie elektrowni atomowej

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce została zbudowana w 1956 roku. Gromadzi około 18 milionów metrów sześciennych wody. Ma wysokość  30 metrów i 3,2 kilometra długości. Część tej zapory stanowi Kachowska Elektrownia Wodna., którą Rosjanie zajęli w lutym 2022 roku. Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy. Elektrownia chłodzi Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.

Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny

- informuje Radio ZET.

Wysadzona Zapora wodna na Dnieprze. II wojna światowa, Putin jak Stalin

Zapora wodna na Dnieprze została wysadzona tak jak Hydroelektrownia Dnieproges (zapora na Dnieprze) w czasie II wojny światowej. Z rozkazu Stalina 18 sierpnia 1942 roku wybuch 20 ton trotylu i zniszczenie zapory miały zatrzymać ofensywę niemiecką. Tymczasem Niemcy zdążyli się już dawno wycofać, więc zginęło tylko 1500 żołnierzy Wermachtu.

Tymczasem ludności cywilnej ani tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej nikt nie uprzedził i nie ewakuował. Szacuje się, że zginęło ok. 120 tysięcy ludzi. Na Zaporoże runęła fala powodziowa o wysokości kilkudziesięciu metrów, miażdżąc wsie i miasta.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje