Mocni w gębie

USA: Rosja jest wyczerpana, wysyła w natarciach po 10 żołnierzy

28.12.2022  09:58
Rosjanie się wycofają?
Rosjanie się wycofają? Fot: Asatur Yesayants/Shutterstock

Według najnowszej analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), rosyjskie oddziały w rejonie Bachmutu są już wyczerpane, a walki doszły do momentu kulminacyjnego.

Rosyjskie wojska, atakujące Bachmut na wschodzie Ukrainy, nie nacierają tam już siłami batalionowych grup taktycznych ani kompanii, lecz pododdziałów liczących 10-15 żołnierzy; świadczy to o tym, że jednostki najeźdźcy są wyczerpane i zbliżają się do kulminacyjnego momentu walk

- ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Informację o jakości rosyjskich ataków i liczebności ich formacji w okolicy Bachmutu podał rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk – Serhij Czerewaty. Warto przypomnieć, że stopniowo malejącą liczbę żołnierzy w natarciach zaobserwowano w sierpniu w obwodzie chersońskim. Niedługo później Rosja wycofała się z części tego regionu.

Jak przypomniano, w sierpniu ISW słusznie ocenił, że wykorzystywanie przez rosyjskich dowódców grup szturmowych wielkości pododdziałów wskazywało na to, że rosyjskie możliwości ofensywne w obwodzie chersońskim uległy wyczerpaniu. Podobnie wygląda obecnie sytuacja pod Bachmutem.

Rosjanie tracą siły

Tempo działań najeźdźców na tym odcinku frontu będzie prawdopodobnie maleć, o ile w ogóle zdołają oni kontynuować tam natarcie. Sytuację na korzyść Rosjan mogą zmienić tylko szybkie dostawy pocisków artyleryjskich i przerzucenie w najbliższym czasie pod Bachmut wielu nowych żołnierzy - podkreślono w analizie think tanku.

Wojska agresora próbują zająć Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne w Ukrainie. W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, zrujnowanego w wyniku ostrzałów wroga, mogło w listopadzie walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie władze i media, a także rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie i obserwatorzy z krajów zachodnich potwierdzali, że siły najeźdźcy zostały wyparte z południowych i wschodnich przedmieść Bachmutu. Jak donoszono, agresorzy nie kontrolują tam obecnie ani jednej dzielnicy mieszkaniowej.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także