18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Abrams czy Leopard?

USA wściekłe na Niemcy. „Ostra kłótnia” o nową broń dla Ukrainy

23.01.2023  12:32
"Ostra kłótnia" w Ramstein
"Ostra kłótnia" w Ramstein Fot: Markus Schreiber/Associated Press/East News

Jak podają niemieckie media, podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein doszło do ostrej wymiany zdań między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, doradcą kanclerza Scholza.

Niemieckie media rozpisują się na temat spotkania w bazie wojskowej w Ramstein. Pojawili się tam przedstawiciele USA i Niemiec, lecz nie mogli dojść do konsensusu w sprawie przekazania uzbrojenia dla Ukrainy. „Suddeutsche Zeitung” pisze wprost, że „USA są wściekłe na Scholza”, a w bazie wojskowej doszło do „ostrej kłótni” między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, bliskim doradcą kanclerza Olafa Scholza.

Austin był w Kancelarii dłużej, niż planowano. Zwrócił uwagę, że transport i ekspoatacja czołgu Abrams (do Ukrainy) byłaby zbyt kosztowna i uciążliwa

- czytamy w „Bildzie”.

Sytuacja rozchodzi się o odmowę Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard, które lepiej sprawdzą się na tym froncie. Decyzje Scholza wywołały wściekłość w Waszyngtonie.

Wojna o Leopardy

Tym samym niewiele udało się ustalić podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obronności Ukrainy w Ramstein. Był tam również obecny szef MON Mariusz Błaszczak, który potwierdził, że odłożono w czasie decyzję o przekazaniu niemieckich czołgów.

Dyskutowano zarazem nad stworzeniem koalicji międzynarodowej, która wspólnie przekazałaby Ukrainie wystarczającą liczbę Leopardów.

Rozmawialiśmy w gronie 15 państw, który użytkują czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję, tak żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów

- mówił Błaszczak.

Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie dał jednak zielonego światła dla przekazania Leopardów z własnych magazynów, ani nie zezwolił na zrobienie tego przez kraje używające tych czołgów. Tymczasem Ukraina straciła Sołedar, a wojska rosyjskie zbliżają się do Bachmutu.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje