18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie chciał, by go całowano

Watykan wyjaśnia zachowanie papieża

28.03.2019  19:27
Papież Franciszek nie chciał, by całowano go w pierścień
Papież Franciszek nie chciał, by całowano go w pierścień Fot: Wikipedia

Ostatnio bardzo głośno zrobiło się o dziwnym zachowaniu papieża Franciszka. Podczas spotkania z wiernymi energicznie wyrywał dłoń unikając całowania w pierścień. Watykan wyjaśnia dlaczego.

Papież Franciszek słynie z tego, że ma dosyć liberalne podejście do starych tradycji kościelnych. Wsławił się już tym, że nie lubi nadmiernego przepychu i blichtru, co często demonstruje. W związku z tym szybko zakwalifikowano jego ostatnie zachowanie jako kolejny manifest skromności.

Papież złamał kościelną tradycję

Chodzi o sytuację, która miała miejsce podczas niedawnego spotkania papieża z wiernymi w Loreto. W trakcie witania się z wiernymi, wielu z nich próbowało, zgodnie z tradycją, pocałować papieski pierścień. Franciszek jednak unikał tego gestu bardzo energicznie wyrywając dłoń. Wideo z tym zachowaniem obiegło cały świat, a media i specjaliści zastanawiali się, o co chodzi.

Zadecydowały względy higieniczne

Jak poinformował rzecznik Watykanu, Alssandro Gisotti, zachowanie ojca świętego podyktowane było względami higienicznymi. Gisotti powiedział, że po dyskusji, jaka owładnęła media, postanowił zapytać o to zachowanie samego papieża. Okazało się, że Franciszek nie chciał w ten sposób niczego demonstrować . Chodziło jedynie o kwestie zdrowia. Nie chciał by wierni, za jego sprawą, zarażali się od siebie nawzajem ewentualnymi wirusami.  Całowanie pierścienia przez setki czy tysiące osób faktycznie może wydawać się mało higieniczne.