18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie chciał, by go całowano

Watykan wyjaśnia zachowanie papieża

28.03.2019  19:27
Papież Franciszek nie chciał, by całowano go w pierścień
Papież Franciszek nie chciał, by całowano go w pierścień Fot: Wikipedia

Ostatnio bardzo głośno zrobiło się o dziwnym zachowaniu papieża Franciszka. Podczas spotkania z wiernymi energicznie wyrywał dłoń unikając całowania w pierścień. Watykan wyjaśnia dlaczego.

Papież Franciszek słynie z tego, że ma dosyć liberalne podejście do starych tradycji kościelnych. Wsławił się już tym, że nie lubi nadmiernego przepychu i blichtru, co często demonstruje. W związku z tym szybko zakwalifikowano jego ostatnie zachowanie jako kolejny manifest skromności.

Papież złamał kościelną tradycję

Chodzi o sytuację, która miała miejsce podczas niedawnego spotkania papieża z wiernymi w Loreto. W trakcie witania się z wiernymi, wielu z nich próbowało, zgodnie z tradycją, pocałować papieski pierścień. Franciszek jednak unikał tego gestu bardzo energicznie wyrywając dłoń. Wideo z tym zachowaniem obiegło cały świat, a media i specjaliści zastanawiali się, o co chodzi.

Zadecydowały względy higieniczne

Jak poinformował rzecznik Watykanu, Alssandro Gisotti, zachowanie ojca świętego podyktowane było względami higienicznymi. Gisotti powiedział, że po dyskusji, jaka owładnęła media, postanowił zapytać o to zachowanie samego papieża. Okazało się, że Franciszek nie chciał w ten sposób niczego demonstrować . Chodziło jedynie o kwestie zdrowia. Nie chciał by wierni, za jego sprawą, zarażali się od siebie nawzajem ewentualnymi wirusami.  Całowanie pierścienia przez setki czy tysiące osób faktycznie może wydawać się mało higieniczne.

Przeczytaj więcej
Komentarze