18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujące wideo

Walki w Wenezueli. Wojsko masakruje ludzi

Wojciech Kozicki
02.05.2019  12:21
Wenezuela i walki na ulicach - Maduro wysłał przeciw obywatelom wojsko
Wenezuela i walki na ulicach - Maduro wysłał przeciw obywatelom wojsko Fot: La Vanguardia

Wenezuela zmaga się z chaosem. Nicolas Maduro nie chce oddać władzy, więc lider opozycji Juan Guaido wezwał naród do powstania. Ludzie wyszli na ulice i walczą z wojskiem, a USA rozważa interwencję militarną.

Wenezuela i krwawe starcia w Caracas. Samozwańczy prezydent Juan Guaido wezwał obywateli do powstania przeciwko socjalistycznym rządom Maduro. Podczas jednego z wieców powiedział, że rozpoczęła się „ostatnia faza” odsuwania go od władzy.

Wenezuela - walki na ulicach

Jak podaje agencja AFP,  Wenezuelczycy walczą z gwardią narodową, a starcia odbywają się w pobliżu La Carloty. Siły wojskowe używają gumowych kul i gazu łzawiącego. Przedwczoraj świat obiegło makabryczne wideo, na którym widać jak wojskowy pojazd rozjeżdża tłum.

Jak donosi rte.ie, potwierdzono, że w starciach została zabita 27-letnia kobieta. Zginęła od strzału w głowę.

Sytuacja w Wenezueli

Chociaż Wenezuela ma gigantyczne złoża ropy naftowej, zmaga się z nędzą i hiperinflacją, a ludzie umierają z głodu. Teraz jest dodatkowo na krawędzi wojny domowej. Guaido zaapelował, by ktoś zdecydował się na pomoc militarną i pomógł mu obalić Maduro. Sekretarz stanu USA powiedział, że możliwa jest interwencja zbrojna w Wenezueli, by powstrzymać kryzys. Ostrzegł również Rosję,  by się nie wtrącała, bo „ta półkula należy do USA”.

Guaido wcześniej zapowiadał, że armia przejdzie na jego stronę, ale tak się nie stało. Teraz chce, by do protestów przyłączyli się pracownicy sektora publicznego. Tymczasem Maduro zapowiada "aresztowania i kary dla zdrajców za nieudany kryminalny pucz wojskowy". 1 maja przed pałacem prezydenckim zebrał się tłum jego zwolenników.

Krwawe starcia w Wenezueli:

Przeczytaj więcej
Komentarze