18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmierć w jeziorze

Tragedia we Włoszech. Polak chciał pobić rekord i zginął

Wojciech Kozicki
08.07.2019  12:10
Tragedia we Włoszech - polski żołnierz zginął chcąc pobić rekord świata w nurkowaniu
Tragedia we Włoszech - polski żołnierz zginął chcąc pobić rekord świata w nurkowaniu Fot: Charles Knight/REX/East News

Tragedia we Włoszech i śmierć Polaka. Młodszy chorąży Sebastian Marczewski zginął podczas nurkowania w jeziorze Garda. Planował wkrótce pobić rekord świata w głębokości nurkowania.

Żołnierz 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku i weteran wojenny poszkodowany w Afganistanie Sebastian Marczewski chciał zasłynąć jako nurek głębokościowy, który pobije rekord głębokości w nurkowaniu. Zamierzał zejść na 333 metrów i od roku przygotowywał się do tego wyczynu m.in. nad Hańczą. Wydolność trenował na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli.

Tragedia we Włoszech - Polak nie żyje

Jak podaje portal nowiny24.p, Marczewski podczas jednej z prób we włoskim jeziorze Garda, pomiędzy miejscowościami Tingale a Tremosine, utknął na głębokości 150 metrów. Nie udało się go uratować. Portal Divers24 informuje, że jedna z butli Sebastiana zaplątała się o kawałek linki.

Przed wyjazdem do Włoch podkreślał w wywiadzie jak istotne jest dla niego bezpieczeństwo i zapewniał, że „nie robi sobie żadnej presji na rekord za wszelką cenę”.

Łódź ratownicza przy pomocy sonaru namierzyła śp. Sebastiana na głębokości około 170 metrów. Zgodnie z decyzją ratowników, otrzymaliśmy zgodę na odejście z miejsca nurkowania. Około godziny 19 ciało śp. Sebastiana zostało wydobyte. W dniu dzisiejszym tj. 7 lipca 2019 r. służba ratownicza poinformowała nas, że zakładana głębokość 333 metrów została przez śp. Sebastiana osiągnięta, ale podczas wynurzania nastąpiło tragiczne w skutkach zaplatanie się w linę - oświadczył zespół zmarłego nurka.

Stalowy Człowieku ze Stalowej Woli, Seba jak chciałeś by do Ciebie mówiono, pochłonęła Cię Twoja pasja, głębia jeziora Garda... Ty na zawsze pozostaniesz w głębi naszych serc za to jak wspaniałym Człowiekiem byłeś dla nas. Wiem również, że już planujesz nowy rekord do pobicia w niebie – napisał w mediach Społecznościowych prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.