18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Katania cała w pyle"

Wybuch wulkanu Etna. Loty do Włoch opóźnione [WIDEO]

Wojciech Kozicki
22.05.2023  11:40
Włochy. Wulkan Etna się przebudził. Erupcja wulkanu w Europie, loty do Włoch opóźnione

Wulkan Etna się przebudził. Erupcja wulkanu w Europie doprowadziła do zamknięcia lotniska we Włoszech na Sycylii. Popiół wulkaniczny stanowi zagrożenie dla ruchu wulkanicznego. Loty z Polski do Włoch opóźnione.

Wybuch wulkanu w Europie. Z powodu wybuchu wulkanu Etna na Sycylii lotnisko w Katanii zostało zamknięte w niedzielę. Władze portu lotniczego w Katanii (CTE) informują o opóźnieniach samolotów. Emisja popiołu wulkanicznego spowodowała problemy z pasami startowymi.

Erupcja wulkanu Etna. „Katania cała w pyle”

Jak podaje Radio ZET, erupcja wulkanu Etna nastąpiła w niedzielę 21 maja. Pył wulkaniczny pokrył płytę pobliskiego lotniska co spowodowało czasowe odwołanie lotów. W poniedziałek 22 maja przywrócono loty z katańskiego lotniska, choć wciąż możliwe są opóźnienia i ograniczenia. Pasażerowie powinni skontaktować się z przewoźnikiem, by uzyskać informacje o statusie lotu.

Etna znów daje o sobie znać. W niedzielę doszło do kolejnej erupcji sycylijskiego wulkanu. Właśnie z tego powodu podjęto decyzję o tymczasowym wstrzymaniu wszystkich lotów i zamknięciu lotniska w Katanii (CTA). Przypomnijmy, że Katania jest popularnym kierunkiem także dla turystów z Polski. Bezpośrednie loty możliwe są z Warszawy, Katowic oraz Krakowa.

- informuje Radio ZET.

Money.pl pisze, powołując się na biuro prasowe Lotniska Chopina, że poranny rejs linii lotniczych Wizz Air z Warszawy do Katanii o godz. 6.10 odleciał z 30-minutowym opóźnieniem.

Wirtualna Polska informuje, że mieszkańcy Katanii zmagają się z pyłem utrzymującym się w powietrzu. Pył jest wszędzie, pokrywa domy i samochody. Właściciele hoteli obawiają się strat, bo czarny pył zalega na plażach, a baseny nie nadają się do użytku.

Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że wraz z początkiem tygodnia - "wszystko powoli będzie wracało do normalności"

- podaje Wirtualna Polska.

Wybuch wulkanu Etna. Lawa i pył

Wulkan Etna to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie i ma kilka aktywnych kraterów. Stanowi realne zagrożenie dla włoskiego regionu. Podczas erupcji nie tylko emituje pył, ale także wyrzuca bomby wulkaniczne.

Stratowulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii, swoją siłę pokazał 11 lipca 1669 roku, gdy podczas erupcji lawa i pył piroklastyczny pokryły powierzchnię 37 kilometrów kwadratowych. Sama lawa pokonała odległość 16 kilometrów, niszcząc po drodze kilka wsi.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje