18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niemcy niezadowoleni

Wstrząs w Niemczech! Nadchodzi koniec Scholza, rośnie wpływ Kremla

09.12.2022  13:48
Olaf Scholz ma kłopot
Olaf Scholz ma kłopot Fot: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Nowy sondaż DeutschlandTrend dla telewizji ARD wskazuje, że gdyby teraz odbyły się wybory, rządząca koalicja przegrałaby je. Przypomnijmy, że Olaf Scholz sprawuje funkcję kanclerza zaledwie nieco ponad rok. Rośnie natomiast poparcie dla pro-rosyjskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Fatalne wieści dla rządu Ampelkoalition – SPD, Zielonych i FDP - którzy kierują Niemcami od września 2021 roku. Zgodnie z sondażem dla telewizji ARD, gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory, koalicja nie zdobyłaby potrzebnej do rządzenia większości. Wszystkie trzy partie razem otrzymałyby tym samym 42 proc. Do stworzenia rządu brakuje im więc dość sporo.

Szokujący sondaż w Niemczech

Według ostatniego sondażu, największym poparciem cieszy się chadecka Unia CDU/CSU, która po ustąpieniu Angeli Merkel straciła władzę i przekazała ją ówczesnemu wicekanclerzowi z SPD Olafowi Scholzowi.

Na CDU/CSU zagłosowałoby 29 proc. ankietowanych, natomiast na Zielonych i SPD po 18 procent. Spory wzrost poparcia zanotowała skrajnie prawicowa AfD, powiązana z Kremlem i z ostatnią próbą zamachu stanu, która na szczęście została udaremniona. Ta partia mogłaby liczyć na 15 proc. FDP zalicza natomiast wielki spadek w porównaniu z zeszłorocznymi wyborami – może liczyć na poparcie rzędu 6 proc.

W zeszłym roku SPD wygrało wybory z wynikiem 25,7 proc. głosów. CDU zdobyło 24,1 proc., Zieloni 14,8 proc., a FDP 11,5 proc. AfD zgarnęło 10,3 procent głosów, a Die Linke 4,9 proc.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także